Upplands Väsby

Det var i juni som en kvinna i 20-årsåldern, hemmahörande i Upplands Väsby, stal hårprodukter för 1 500 kronor från en butik i Stockholm.

Enligt åtalet såg civila väktare hur kvinnan lade tre flaskor schampo och tre flaskor balsam i en kundkorg och sedan i en väska. Därefter lämnade hon butiken utan att betala för varorna.

Kvinnan erkänner stölden men förklarar att hon har det mycket tufft ekonomiskt. Hon säger sig ha missbruksproblem och får mycket hjälp av sin mamma. Hon ville ge tillbaka något till sin mamma och tog varorna eftersom hennes mamma tycker om dessa hårprodukter.

Dömdes till skyddstillsyn

Stockholms tingsrätt bedömer kvinnan skyldig till stöld. Tingsrätten noterar att det är fråga om återfall i likartad brottslighet, eftersom kvinnan i augusti dömdes för misshandel, stöld och narkotikabrott till skyddstillsyn.

Stölden är nyupptäckt i förhållande till den tidigare domen. Domstolen beslutar att den tidigare utdömda skyddstillsynen även ska avse stölden av hårprodukterna, eftersom en skärpning av påföljden skulle vara utan nämnvärd betydelse.

Kvinnan ska även betala 1 000 kronor till brottsofferfonden.