Ekerö centrum

Vartannat år sedan 2020 har unga konstnärer i Ekerö kommun getts möjlighet att ställa ut sin konst i utställningen Ung konst. I år är det andra gången som en yrkesverksam konstnär både curerar utställningen och håller workshops med deltagarna.

– Jag jobbar i textil så jag la upp en buffé av material som de fick jobba med. Jag uppmuntrade dem att inte fastna i detaljer och skisser utan skapa lustdrivet och gärna använda limpistol i stället för att sy noggranna stygn, säger Moa-Matilda Nilsson.

Frida Eriksson mäter upp Lovis Elmeståls målningar som ska flyttas några centimeter högre upp på väggen.

Frida Eriksson mäter upp Lovis Elmeståls målningar som ska flyttas några centimeter högre upp på väggen.

Lisa Halldén

Ansökningen till Ung konst görs genom färdiga verk och det är dessa som hänger i utställningen. Att få se sin konst på en gallerivägg kan betyda mycket, menar Moa-Matilda.

– Det händer något med ens arbete när det lyfts upp så här. Det är en speciell känsla första gången man får se sitt arbete på det sättet, säger hon.

Konstnären Moa-Matilda Nilsson hänger Johanna Forsbergs verk. Nedanför väntar tavlor gjorda av Klara Älgekrans på att hängas. Den stora tavlan till höger i bild är gjord av Kristina Einmann.

Konstnären Moa-Matilda Nilsson hänger Johanna Forsbergs verk. Nedanför väntar tavlor gjorda av Klara Älgekrans på att hängas. Den stora tavlan till höger i bild är gjord av Kristina Einmann.

Lisa Halldén

Som vägskyltar

Utställningen är ett sätt att synliggöra ungas talang, perspektiv och skapande, menar Miranda Renberg, kultursamordnare på kommunen, som driver initiativet tillsammans med ungdomsbibliotikarien Frida Eriksson.

– Verksamheten ska främja kreativitet, skapa en känsla av sammanhang och ge unga en röst i samhället, säger hon.

Det ger också bra material till en portfolio om man vill söka in till en konstskola i framtiden.

Det händer något med ens arbete när det lyfts upp så här.

– Vi vill visa på vägarna framåt. Har man tagit steget att ställa ut här är det lättare att gå vidare.

Samarbetet med Moa-Matilda fungerar som en annan sådan vägskylt, menar Frida.

– Att få träffa en yrkesverksam konstnär gör att man får ett exempel på att det är möjligt att jobba med det här. Hon visar att det går.

Fem konstnärer ställer ut

På utställningen Ung konst deltar Lovis Elmestål, Kristina Einmann, Johanna Forsberg, Klara Älgekrans och Emma Skogsberg.

Utställningen hänger mellan 17 oktober och 22 november.

Galleri Utkiken har samma öppettider som Ekerö bibliotek.

Källa: Ekerö bibliotek