Upplands Väsby
Högstadiekillarna Cherno, Caleb och Evans brinner för fotboll.
Så mycket att de fixat Future stars camp i Vilunda fotbollshall på Kristi himmelfärdsagen.
De har själva planerat i stort sett allt, gjort affischer satt ihop egna lag, designat och gjort tröjor till ledarna.
– Det svåraste har varit att hitta tid i hallen, det är så många lag som tränar där, säger Caleb Mulindwa som går på Viraskolan.
Han lärde känna Cherno Laye när de båda gick på Bollstanäs skola – men numera går Cherno på Grimstaskolan.
– Fotbollsturneringen är en kul grej och det kan även vara ett sätt att få nya vänner, säger Cherno.
Cherno Laye, Evans Mundiaga och Caleb Mulindwa sköter planeringen av Future stars camp i Upplands Väsby.
Charlotte Arwedsson
Instagram och Tiktok
Han har skött det mesta av marknadsföringen, främst via Instagram och Tiktok.
– Intresset har varit stort och nu har vi snart fyllt vår maxgräns på 70 deltagare, säger han.
Evans Mundiaga går på Sandbergska och tycker det knepigaste varit att "få ihop allt".
– Att få bekräftat vilka som är ledare, till exempel.
Det svåraste har varit att hitta tid i hallen.
De går varken på samma skola eller spelar i samma fotbollslag – Cherno spelar i AS Roma Solna, Caleb i FC Stockholm, Evans i Vasalund och en fjärde kille som också hjälpt till, Ignacio Silva, i Sollentuna.
– Det var min storebrorsa som fick in mig på fotboll. Han inspirerade mig att börja spela och är min förebild, säger Caleb.
Nellie Lee Brown, Hassan Abdishakur och Zoe Bergstedt är fritidsledare på Grimbogården och har hjälpt killarna med planeringen av fotbollskampen.
Charlotte Arwedsson
Lite vuxenhjälp
Att fixa bollar, västar till deltagare och planeringen med spelschemat har också varit en utmaning. Lite vuxenhjälp har de fått, både från kommunens fritidssamordnare och fritidsledarna på Grimbogården, där de brukar hänga.
– De är väldigt drivna och duktiga och har jobbat hårt med planeringen, säger fritidsledare Nellie Lee Brown.
Det blir full fart i Vilunda fotbollshall den 14 maj.
Upplands Väsby kommun
Future stars camp
Vad: Fotbollskamp i Vilunda fotbollshall. 7-mannalag i matcher på 2 x 5 minuter. Fika finns.
När: 14 maj klockan 13–16.
För vilka: Killar och tjejer födda 2010–2013.
Anmälan: På instagram futurestarsvasby
Pris: Gratis.
Arrangör: Upplands Väsby kommun.
Källa: Upplands Väsby kommun