Bro IP
I ett samarbete mellan Svenskt Demenscentrum och Bro IK tog en ny satsning sin början av veckan.
På Bro IP, inne i inomhushallen, spelas det fotboll i sakta mak – det rör sig om gåfotboll.
Gåfotboll är en träningsform som har sitt ursprung i England, där den startade 2011.
– Det är en aktivitet för personer som kanske har kommit upp i åren och inte rör sig lika obehindrat längre, säger Juan Martinez, projektledare för gåfotboll hos Svenskt Demenscentrum.
Annika Mutic, sjukgymnast, Lennart Norling deltagare, Nils Tener, klubbchef Bro IK samarbetar på planen. Till höger syns Harry Edström som också han deltar i gåfotbollen på Bro IP.
Judit Nilsson
Inspiration från Norge
Juan Martinez och hans kollegor riktade blickarna mot Norge och fick där kontakt med flera föreningar som arbetat med gåfotboll riktad till personer med kognitiv svikt eller demenssjukdom.
– Vi blev inspirerade av det vi lärde oss av föreningarna där, så det vi gör här idag i Bro är, kan man säga, en pilot.
Bro IK är den första föreningen i Sverige som startar gåfotboll som riktar sig just till individer med kognitiv svikt eller demenssjukdom.
Den fysiska aktiviteten är en mycket viktig del i arbetet med att förebygga demenssjukdomar, men det är bara en av flera delar.
– Det man har sett i Norge hos deltagarna är bland annat att den fysiska rörligheten förbättras. Många mår också bättre psykiskt när de hamnar i ett sammanhang som de kanske inte brukar vara i. Man deltar i en social aktivitet, vilket fotboll faktiskt är.
Bro IK:s inbjudan
Kom och spela Gåfotboll med oss i Bro IK! Vi välkomnar dig med kognitiv svikt eller med demenssjukdom. Vi är först i Sverige med att kunna erbjuda denna typ av Gåfotboll.
Vi spelar varje tisdag i vår: 13:30-14:30. Efteråt bjuder vi på fika. Ingen förkunskap krävs. Ta med lämpliga skor och gärna en vän.
Källa: Bro IK
Positiva effekterna
Juan Martinez berättar ännu ett exempel från Norge och aktivitetens positiva effekter:
– Första träningen kom en man med rollator. Efter ett par veckor kom han med stavar, och efter en månad var även stavarna borta.
En välförtjänst fika äger rum för hela gänget.
Judit Nilsson
Fika efter träning
En lika viktig del i den nya satsningen är mötet efteråt – fikastunden.
Just denna dag är det tre deltagare med, men förhoppningen är att gruppen ska växa.
Det är en aktivitet för personer som kanske har kommit upp i åren och inte rör sig lika obehindrat längre.
– Det är trevligt att träffa nya människor som har erfarenhet av både det ena och det andra, säger Harry Edström och fortsätter:
– Vi var fem grabbar när vi växte upp i min familj och vi spelade mycket fotboll då, men det blev aldrig att vi gick med i något lag. Vi satsade på församling och mission i stället.
FINGER-modellen – förebygger demens
Upp till 45 procent av demensfallen kan kopplas till livsstil.
Fem viktiga faktorer att ha koll på:
Hälsosam kost
Fysisk aktivitet
Hjärnträning
Socialt liv
Kontroll av hjärt- och kärlrisker
Källa: FINGER-studien (Karolinska Institutet), The Lancet Commission on Dementia Prevention
Ann-Marie Cervin sitter intill Harry och sammanfattar gåfotbollspasset med en hyllning till leken:
– Sånt här är alltid lite skoj. Det här var ju ingenting som var riktigt på allvar, säger hon och ler brett.
Sånt här är alltid lite skoj. Det här var ju ingenting som var riktigt på allvar.
Lennart Norling är den tredje deltagaren som nu får en välförtjänt fika. Även han är mycket nöjd med timmarna på Bro IP.
Bro IK och Svenskt Demenscentrum kommer att samarbeta i uppstarten av gåfotbollen. Träningarna hålls i inomhushallen på Bro IP på tisdagar klockan 13.30. Det krävs ingen föranmälan – det är bara att dyka upp om man tillhör målgruppen.
Till hösten är planen att Bro IK fortsätter driva projektet på egen hand.
Demens i siffror
SVERIGE
130 000–150 000 lever med demens (2023)
20 000–25 000 insjuknar varje år
Upp till 270 000 år 2050
VÄRLDEN
57 miljoner drabbade
10 miljoner nya fall per år
139 miljoner år 2050
KOSTNAD (Sverige)
90–100 miljarder kr per år
Källor: Karolinska Institutet, WHO