Blackeberg basket och pingisklubben Ängby SK fick nyligen flytta in i tillfälliga tältlösningen Vinstahallarna på grund av Vällingbyhallens renovering.

Klubbarna samlar tillsammans runt 2 000 aktiva i olika åldrar och tillhör de största i landet inom sin breddverksamhet. Framförallt Ängby SK är trångbodda och märker av en kraftig tillväxt i klubben.

"Vår förhoppning är att hitta en lösning"

Nu meddelar det rödgröna styret att man vill se en permanent idrottsanläggning på exakt samma plats när Vinstatälten gjort sitt. Detta skulle sannolikt bli verklighet några år efter att Vällingbyhallen renoverats klart 2029.

– Vår politiska ambition och förhoppning är att hitta en lösning där vi får till en permanent idrottshall på platsen, säger idrottsnämndens ordförande Maria-Elsa Salvo (S).

Ängby SK:s vice ordförande Gustaf Ericson (till höger).

Ängby SK:s vice ordförande Gustaf Ericson (till höger).

Filip Magnusson

Beskedet välkomnas av Ängby SK:s vice ordförande Gustaf Ericson.

– All ny hallkapacitet är varmt välkommet. En permanent hall skulle indirekt gynna alla idrottsföreningar i västerort, då det höga trycket på befintliga anläggningar minskar.

Vill ha kvar pingis i stadsdelen

Nya Ulvsunda idrottscentrum ska från och med hösten 2026 bli pingisens nya hemvist i västerort, men Ängby SK vill inte att möjligheterna att spela helt försvinner från Hässelby-Vällingby. Hos Blackeberg basket är det också tongångarna uppåt:

– Detta låter som en toppenidé, säger klubbens sportchef Andreas Berntsson.

Tillfälliga idrottstältet Vinstahallen byggdes nyligen på Vinsta bollplan med anledning av Vällingbyhallens renovering. Nu vill staden ha en permanent idrottshall på platsen i framtiden.

Tillfälliga idrottstältet Vinstahallen byggdes nyligen på Vinsta bollplan med anledning av Vällingbyhallens renovering. Nu vill staden ha en permanent idrottshall på platsen i framtiden.

Filip Magnusson

Även bland skolorna tas beskedet emot med glädje:

– Detta är mycket glädjande för våra barn och unga. En permanent hall kan bidra till att det blir enklare att få tider, vilket självklart enbart har uppsidor, säger Vinsta grundskolors rektor Susanna Franzén.

Stora förändringar pågår

Vinsta industriområde är på väg att utvecklas till en knutpunkt för Förbifart Stockholm. Planerna har innefattat en ny blandstad med 4 000 nya bostäder, 3 000 arbetsplatser, parker, bussterminal, förskolor – och idrottshall eller simhall.

– Den kommande idrottshallen vi ser framför oss på Vinsta bollplan omöjliggör inte att det även byggs en idrotts- eller simhall inom det framtida projektet för Vinsta, men det projektet är i en tidig fas. Vi har på sikt behov av ytterligare en idrotts- eller simhall i det här området i framtiden.

Nu har Stockholms nya idrottstält öppnat: "Är riktigt bra"

Det bollas för fullt i Vällingbys nya pingis- och basketmecka. I hallbristens Stockholm höjs nu önskemålen om att göra stadens akuta 40-miljonerslösning permanent.

Det omisskännliga ljudet av studsande pingisbollar mot golv hörs tydligt, klockan närmar sig 17 och Ängby SK:s torsdagsträning för sina 12- till 14-åringar är igång för fullt.

Spelare i vinröda tröjor fyller den temporära tälthallen vid Vinsta bollplan.

– Mycket har blivit väldigt bra. Vi kan ha 40 bord framdukade på en och samma gång, i Vällingbyhallen hade vi som mest plats för 20 i en hall, berättar Ängby SK:s vice ordförande Gustaf Ericson medan han står och övervakar träningen.

Duellerna jämna

Ängbys huvudtränare Eric Ericson samlar spelarna och går igenom servetekniken.

Allt handlar om att utnyttja servens fördel.

– Ok, sedan kör vi matcher? Vinnarna möter varandra.

Duellerna är jämna och bollarna långa på flera av borden.

På ett bord spelar Evan Lennmo,12, från Vällingby mot Lars Perez Hultström, 10, från Stora Mossen.

Casper Ekvall och Theodor Böök möts på ett av borden under Ängby SK:s träning i Vinstahallarna.

Casper Ekvall och Theodor Böök möts på ett av borden under Ängby SK:s träning i Vinstahallarna.

Filip Magnusson

– Det är riktigt bra här, det är stort och vi kan ha all pingis i samma hall. Och vi och basketen behöver inte dela hallarna med andra sporter. Det enda är väl att det tar lite längre tid att komma hit, säger Evan.

Lars Perez Hultström åker t-banan från hemmet i Stora Mossen till Vällingby.

– Jag gillar hallen väldigt mycket. Men det tar ju längre tid för mig att komma hit än till Vällingbyhallen.

Truls-effekten håller i sig

Truls Möregårdh-effekten tycks bara växa i västerort – antalet pingisspelare ökar nästan lavinartat.

– Det är helt galet, vi har växt 25 procent bara i år. Vi ser ingen avmattning överhuvudtaget, tvärtom. Fler vill in och står i kö, säger Gustaf Ericson.

Pingisboomen har inte varit så här stor sedan 80-talet, menar klubben. Man ser det i alla ålderskategorier.

– Från äldre motionärer ned till de allra yngsta. Nybörjargrupperna är fullsatta och skolorna ringer för att vi ska komma ut och introducera pingis, säger Gustav Ericson.

Ängby SK:s tränare och kanslist Martin Abramson Lazo och klubbens vice ordförande Gustaf Ericson vill gärna att Vinsta-hallarna blir permanenta.

Ängby SK:s tränare och kanslist Martin Abramson Lazo och klubbens vice ordförande Gustaf Ericson vill gärna att Vinsta-hallarna blir permanenta.

Filip Magnusson

Ska flytta till Ulvsunda

De två idrottstälten blir evakueringshallar åtminstone så länge Vällingbyhallens upprustning pågår, just nu verkar det bli fram till 2029. Nya Ulvsunda idrottscentrum ska från och med hösten 2026 i stället bli pingisens nya hemvist i västerort, men hallbristen gör att Ängby SK hoppas att Vinstahallarna blir permanenta.

– Vår förhoppning är att de blir kvar. Hallbristen löser vi inte bara genom dessa, men den skulle mildras om hallar inte togs ned.

Extra tillskott

Enligt anläggningchefen Erik Bredler har staden tagit fram en plan som innebär att hallarna ska förbli uppe en period även efter att Vällingbyhallen nyöppnat.

– Målbilden är att de ska stå uppe fem till sju år, först och främst. De kan inte bli permanenta med nuvarande lösning, men vi vill ju kunna nyttja dem så länge de bara är möjligt.

Det är helt galet, vi har växt 25 procent bara i år.

Miljardbelopp till renoveringarna av simhallarna

Vällingby sim- och idrottshall stängdes den 8 juni för renovering. Den nya anläggningen väntas i dagsläget stå klar i slutet av 2028 eller 2029.

Totala kostnaden av upprustningen är sekretessbelagd eftersom upphandlingar fortfarande pågår, men tidigare har cirka 1,3 miljarder kronor avsatts i de rödgrönas budget för upprustningen av både Eriksdalsbadet och Vällingby sim- och sporthall.

Redan 2021 sade dock stadens fastighetsdirektör Anders Kindberg att det snarare lutar mot 1 miljard kronor för enbart Eriksdalsbadet och cirka 500–600 miljoner för Vällingbyhallen.

Källa: Stockholms stad

Flyttade in i augusti

Tusentals ungdomar idrottar i Vällingbyhallen till vardags, och föreningarna har varit oroliga för att tappa medlemmar i samband med den nödvändiga stängning av hallen som gjordes i juni.

De tillfälliga idrottstälten i Vinsta som evakueringslösning var Blackeberg baskets idé och de uppfördes i rekordfart i våras. I augusti kunde Ängby SK och Blackeberg basket flytta in.

Upprustningen av Vällingbyhallen gör att Nälstabadet från och med i höst öppnar upp för allmänheten fram till klockan 16 om dagarna. Kampsporterna i Vällingbyhallen har fått evakueras till det förra privata gymmet intill Nälstabadet.

Källa: Stockholms stad

Edward Lagerqvist jublar efter en framgång vid ena bordet under träningen – intill honom står Filip Wallin.

Edward Lagerqvist jublar efter en framgång vid ena bordet under träningen – intill honom står Filip Wallin.

Filip Magnusson

Nu har Stockholms nya idrottstält öppnat: "Är riktigt bra"

Stadens besked: Evakueringshallarna kan stå kvar längre än staden först planerat