– Vi har ett nationellt intresse som en del av beredskapen att kunna utbilda befolkningen i grundläggande vapenhantering och skytte, det har vi liksom inte tänkt på i Sverige, motiverar hon.

Vi står i ett grönområde i Bromma, Kyrksjölötens naturreservat.

Här är en av platserna hon kan tänka sig att bygga en skjutbana.

– Jag tycker man kan titta på den platsen också. Jag tycker Norra Ängby som plats är relevant, det är bra förbindelser, det är nära till city. Sedan om det blir exakt där eller någon annanstans det överlåter jag till förvaltningen, säger Nike Örbrink och fortsätter:

– Vi ser att det finns mycket gröna ytor och mycket ytor generellt i Bromma. Det är oftast bullerförbudargumentet som gör att man begränsar skjuttiderna, men jag har lite svårt för att det inte ska få bullra och låta. Det är lite svårare att lägga den i Rålambshovsparken än i Bromma.

Två timmars väntan

Nike Örbrink är själv jägare. Hon vet hur svårt det är att få träningstider i Stockholm för att öva skytte, särskilt långdistansskytte.

– När man åker efter jobbet för att träna skytte finns ett fönster på några timmar när man tillåter skytte. Då får man ta kölapp och sedan stå och vänta i två timmar för att få skjuta en serie om tolv skott. I synnerhet så här på höstkanten, när jakten drar i gång, då är det fullt tryck.

Fler än dem som hanterar vapen genom sitt yrke behöver ha vapenkunskaper, anser Nike Örbrink.

Fler än dem som hanterar vapen genom sitt yrke behöver ha vapenkunskaper, anser Nike Örbrink.

Mikael Andersson

I Stockholm finns enligt Nike Örbrink två tillgängliga skjutbanor, en i Järfälla som Stockholms stad äger, och polisens skjutbana i Grimsta.

"Problematiskt"

Hon ser en fara med bristen på skjutbanor i Stockholmsområdet:

– Jag tycker att det är ganska problematiskt att det är tre skjutprover man avlägger när man tar jägarexamen, men sedan finns det bristande möjligheter att underhålla kunskaperna. Skytte är en färskvara, att man inte kan träna det är jättedåligt.

Hon jämför med Finland, där man börjat se skyttekunskaper som en del av beredskapen.

– Om det värsta tänkbara händer finns det intresse av att snabbt utbilda befolkningen i grundläggande vapenhantering och skytte, det har vi liksom inte tänkt på i Sverige.

Hon uppmanar kommuner i Stockholmsområdet som har skjutbanor att tillåta fler skjuttider.

– Men också en uppmaning till regeringen att klassa våra skjutbanor som riksintresse. 

Utbilda befolkningen, ska alla kunna skjuta?

– Jag tror man ska vara försiktig med att säga att hela befolkningen ska utbildas i skytte, det handlar snarare om att möjligheten ska finnas, att en större grupp än bara de som regelbundet hanterar vapen i sitt arbete ska kunna ha möjligheten. Vilka de skulle vara får Försvarsmakten och andra relevanta myndigheter avgöra.

Även föreningslivet ropar efter ytor och lokaler. Ska man prioritera en skjutbana i det läget?

– Man ska inte glömma bort att sportskyttet också är en idrott, skytte ser jag som en del av idrottsrörelsen. Jag kan uppleva att just skyttet likt all annan idrott har nedprioriterats i markanvändandet.

Kristdemokraternas Nike Örbrink lägger motionen om ny skjutbana i Stockholm, kanske i Bromma, och hoppas att motionen ska få en så snabb hantering som möjligt.

Kristdemokraternas Nike Örbrink lägger motionen om ny skjutbana i Stockholm, kanske i Bromma, och hoppas att motionen ska få en så snabb hantering som möjligt.

Mikael Andersson

Nike Örbrinks förslag om en ny skjutbana i Stockholm är än så länge en motion, som senare ska behandlas av kommunfullmäktige.