Järva
Vänsterpartiet har gått starkt framåt i Järva.
I valkrets Yttre västerort, där Hässelby-Vällingby, Spånga-Tensta och Rinkeby-Kista ingår, fick Vänsterpartiet 23,1 procent av rösterna till riksdagen och har ökat med 7,4 procentenheter sedan valet 2022, enligt preliminära siffror. Socialdemokraterna fick 33 procent och har därmed ökat med 1,1 procentenheter.

I valen till Stockholms kommun fick Socialdemokraterna 34,9 procent i valkretsen, en ökning med två procentenheter. Vänsterpartiet fick 21,5 procent och ökade därmed med 4,3 procentenheter.

Det fanns även en handfull distrikt i Järva där Vänsterpartiet stack ut genom att ligga på över 40 procent. Flest sympatisörer hade partiet i valdistrikt Spånga 17 där de fick 44,6 procent av rösterna, en ökning med hela 22,4 procentenheter sedan föregående val. Socialdemokraterna ökade i sin tur med 6,7 procentenheter i samma distrikt och landade på 41 procent.

Alexandra Mattsson, gruppledare för Vänsterpartiet i Stockholms stad, säger att partiet har jobbat aktivt för att nå ut till Järvaborna.

"Vi har varit väldigt mycket ute i Järva", säger Alexandra Mattsson (V).

"Vi har varit väldigt mycket ute i Järva", säger Alexandra Mattsson (V).

Angie Gray

– Vi har varit väldigt mycket ute i Järva och knackat dörr under hela valrörelsen. Det har varit positiva tillrop när vi har varit där. Vänsterpartiet har knackat över 100 000 dörrar i Stockholm. Så mycket dörrknackning har det inte blivit under under någon tidigare valrörelse.

Men det är den nuvarande regeringen som har gjort det tryggare här.

"Litar på dem"

Tenstabon Jelle ser positivt på Vänsterpartiets ökning i området.

– Det är bra att de satsar på skola, jag vet flera som röstat på partiet. Vi litar på dem, säger han.

Tenstabon Jelle tycker att det är positivt att Vänsterpartiet ökar.

Tenstabon Jelle tycker att det är positivt att Vänsterpartiet ökar.

Christian Lärk

Sherzad Heini säger att han är nöjd med nuvarande regering, men inte har några direkta problem med att Vänsterpartiet ökar.

– Men det är den nuvarande regeringen som har gjort det tryggare här, inte Vänsterpartiet, säger han.

"Jag är nöjd med regeringen som var", säger Sherzad Heini.

"Jag är nöjd med regeringen som var", säger Sherzad Heini.

Christian Lärk

Rinkebybon Abdiaziz Mohamed hoppas på att Socialdemokraterna lyckas bilda regering och gör det lättare för fler att komma in på arbetsmarknaden.

– Socialdemokraterna och Vänsterpartiet stöttar fler att hitta jobb. Jag har flera kompisar som är arbetslösa och regeringen har inte gjort det lättare att för dem att få arbete.