Den 19 juni invigdes Stockholms nya stadsbad vid Munkbrohamnen. Samtidigt görs flera andra platser längs Mälaren badvänliga.

Nya bryggor

Vid Munkbrohamnen har en ny badbrygga byggts med ett hål i mitten. Under vattnet finns en skyddande korg med nät som förhindrar att badande dras med av strömmarna.

Samma typ av brygga har satts upp vid kajbalkongen på Söder Mälarstrand. Här kan du bada med utsikt över Riddarholmen.

Vid Norr Mälarstrand har den befintliga solbryggan kompletterats med en badstege och livboj. 

Simma längre

För den som vill simma längre finns möjligheten vid Sjövikskajen i Liljeholmen. Där markeras badområdet med bojar för att hålla båtar på avstånd och öka säkerheten för badande.

Dags att inviga nya kajbadet

Många har längtat och snart är det dags – den 14 juni invigs kajbadet vid Marievik.

Det är Stockholms första kajbad, med tre bassänger: en 25-metersbassäng för motionssim, en lekbassäng med hopptorn och en grund barnbassäng, som till skillnad från de andra bassängerna har en botten.

Klockan 11–12 blir det invigning med tal av bland andra finansborgarrådet Karin Wanngård (S). Det bjuds också på konstsim, vattenpolo, dj-musik och glass och kaffe från Plåtparken.

Sedan är det fritt fram att hoppa i plurret. Den som bara vill solbada kan lägga sig på någon av de fyra bryggorna eller slå sig ner på en sittplats.

– Vattnet och kajerna är fantastiska kvaliteter i Stockholm – vi stockholmare älskar dem. Här använder vi dem på ett sätt som känns nytt och bra. Vi är övertygade om att kajbadet kommer att bidra till att Marievik blir en attraktiv plats dit människor söker sig, sa Benny Svärd, projektledare hos JM, i en intervju i Mitt i i mars.

Staden tar över

Fastighetsbolagen AMF Fastigheter, JM:s och Klövern har byggt kajbadet ihop. Nu lämnas det över till Stockholms stad, för drift, underhåll och förvaltning. Badet, med ouppvärmt sjövatten i bassängerna, är gratis och öppet för alla.

Under sommarsäsongen har idrottsförvaltningen personal på plats, som ska städa, ge service och ge första hjälpen vid behov.

Badet har tre bassänger, med ouppvärmt sjövatten.

Badet har tre bassänger, med ouppvärmt sjövatten.

JM

Då invigs Stockholms första kajbad – med dj och glass

Snart är det fritt fram att ta ett dopp i bassängerna