Täby
Vattnet ligger stilla och på lekparken vid Näsby slott leker barn med sina vuxna. På uteserveringen på lilla stenugnsbageriet bredvid sitter människor och fikar i vårsolen.
En stor upprustning har gjorts längs vid Näsby slott och förra året stod arbetet klart med bland annat nu gångväg, lekpark och sittmöjligheter. Nu ska kommunen bygga två nya stråk – både här vid Näsbyviken och vid Vallentunasjön.
Mer liv i området
Ann-Christin Huss, som bor i området, är ute och promenerar på den nya promenadstigen. Hon tycker att det som hittills gjorts i Näsby slottsområde har gjort området trevligare.
– Det har blivit väldigt bra med fler bänkar och fina parker, och det skapar en bättre gemenskap bland unga och gamla i området. Äldre kan sitta på bänkarna vid lekplatsen när barnen leker – det blir mer liv, säger hon.
Ann- Christin Huss säger att den omvandling som gjort förra året blev väldigt bra, med fler bänkar och fina parker, och det skapar en bättre gemenskap i området menar hon.
Saga Widlund
Ska leda till Djursholm
Det som nu ska göras är att utveckla sträckan från slottsområdet. Kommunen ska påla ner en träspång – från nya gångvägen vid Näsby slottspark, genom vassen och längs vattnet. Den ska sen ansluta till båtklubbsområdet och sen koppla till det befintliga promenadstråket söderut mot Djursholm.
– Vi kommer även att göra vissa förbättringar inom båtklubben. Det här blir den sista etappen som ska koppla ihop gångstråken och bidra till att man kommer närmare vattnet, säger Johan Algernon (M), stadsbyggnadsnämndens ordförande i Täby.
Den nya spången ska gå från det befintlig gångstigen vid Näsby slottspark, genom vassen och längs vattnet till båtklubben.
Saga Widlund
Prislappen ligger på 4,5 miljoner kronor och arbetet ska vara klart i december.
Kecka Wästfelt som leker med barn och barnbarn och som bott i Täby många år säger att kommunen har blivit bättre på att ta vara på vattnet – vilket han uppskattar.
– Täby har de senaste åren utnyttjat att Täby är en vattennära kommun och det här området är ett lysande exempel på det, säger han.
Nytt sittdäck vid Vallentunasjön
Vid Vallentunasjön har kommunen länge velat bygga ut strandpromenaden. Nu ska en sträcka åtgärdas i år. Kommunen kommer att rusta upp den befintliga gångstigen genom att anlägga en ny promenadväg med stenmjöl. Det kommer även att anläggas ett sittdäck vid vattnet där man kan vila och sola.
Vi vill bygga vidare strandpromenaden mot Vallentuna.
Syftet är att förbättra tillgängligheten och utveckla rekreationsmöjligheterna för Täbyborna längs sjön.
– Det är en kortare sträcka på 500 meter som anläggs, men den kommer att koppla ihop två befintliga sträckor. Tillsammans blir det då 2,5 kilometer promenad, säger han.
Projektet vid Vallentunasjön har en budget på 5 miljoner kronor. I båda projekten har kommunen nu ansökt om strandskyddsdispens som godkänts av bygglov hos kommunen.
Badplats planeras i framtiden
I tio år har det dock funnits planer på att Täbyborna ska kunna gå längs hela Vallentunasjön. Men det har dragit ut på tiden eftersom kommunen inte äger marken längs hela sträckan. De säger att de därför avvaktat med att bygga.
– Vi vill bygga vidare strandpromenaden mot Vallentuna och vi har dialog med markägarna, som har visat intresse.
Men varför tar det så lång tid?
– Vi har behövt prioritera. De senaste åren har vi arbetat med Ullnasjön och Rönningesjön, där vi rustat gångstråken. Eftersom vi inte har full rådighet och det inte finns några avtal på plats har vi arbetat med de stråk vi kan, säger han.
Planen är att det, när allt är klart, ska gå en strandpromenad från Nygårdsområdet till Vallentuna kommungräns. Man vill även anlägga en badplats.
– Det finns en badplats där sedan tidigare, och där vill vi utveckla den, säger Johan Algernon.
När blir det klart?
– Förhoppningen är att börja arbetet 2028. Det hade varit väldigt positivt, säger han.