Kista

Det är fredagsmorgon, och på gatorna i Kista är det förhållandevis folktomt.

Vid det stora, gamla kontorskomplexet precis vid Jan Stenbecks torg, i samma byggnad som Kistagrossen, är det dock liv och rörelse.

Här, i projektet som kallas Square Garden, jobbar 170 personer intensivt med att göra om lokalerna. Det som en gång var Ericssons kontor – och då gick under smeknamnet GSM-borgen – ska bli bostäder.

– Men Kistagrossen får vara kvar! Den är otroligt viktig har vi märkt. Vi ska fräscha upp butiken, göra den lite större och ge den en uppdaterad look, säger Andreas Östling, projektledare hos Klövern, som driver bygget.

Så här ska bygget se ut när allt är klart, sett från Jan Stenbecks torg och Kista galleria.

Så här ska bygget se ut när allt är klart, sett från Jan Stenbecks torg och Kista galleria.

Envise

Nya butikslokaler

Den kvadratformade byggnaden i tegel håller på att få tillbyggnader på två till tre våningar runt hela huset.

Ut mot gatorna och Jan Stenbecks torg byggs kommersiella lokaler längst ner.

Lägenheterna ovanför får glasbalkonger ut mot Kista.

– Vi vill få in restauranger, kaféer och annat som människor kan njuta av. Målet är att det ska vara liv, rörelse och ljus här även efter klockan 16.

– När det är inflyttat och klart kommer det här bli som en stor lykta mitt i Kista, säger Andreas Östling.

Fasader, stommar och originaldetaljer behålls, men alla fönster kommer bytas ut.

Fasader, stommar och originaldetaljer behålls, men alla fönster kommer bytas ut.

Mikael Andersson

Square Garden

Ericssons gamla kontor precis vid Jan Stenbecks torg, den så kallade GSM-borgen, byggs om helt och blir 853 bostäder, en mix av hyresrätter och bostadsrätter.

Etapp ett, ungefär 200 hyresrätter, beräknas bli klar i augusti i år med inflyttning i september. Sista inflyttning sker i slutet av 2027.

Hyreslägenheterna hyrs ut via HomeQ.

I bygget ingår även 10 000 kvadratmeter lokalyta runt om hela byggnaden, ut mot gator och torg.

Källa: Mitt i/Klövern

På innergården vill Klövern addera så mycket grönska som möjligt. Så här ska det se ut när allt är klart.

På innergården vill Klövern addera så mycket grönska som möjligt. Så här ska det se ut när allt är klart.

Envise

1 500 personer

Totalt byggs 853 hyres- och bostadsrätter, främst ettor, tvåor och treor.

I september kan de första hyresgästerna flytta in.

Från stadens håll är projektet en viktig del i satsningen på att göra Kista mer levande och på att nå målen om fler bostäder i Stockholm, menar biträdande finansborgarråd Anders Österberg (S).

Han lyfter läget precis intill tunnelbanan, pendeln, motorvägar, Arlanda, T-centralen och tvärbanan – som kommer om några år – som unikt för de ungefär 1 500 personer som beräknas flytta in.

– Järva kommer allt närmare världen, och världen allt närmare Järva, säger han.

Innergården just nu – men snart ska den fyllas med grönska.

Innergården just nu – men snart ska den fyllas med grönska.

Mikael Andersson

Det är ett väldigt speciellt projekt.

Unika lägenheter

I bygget har man behållit alla stommar och fasader, vilket byggaktören beskriver som en enorm besparing på miljön. Många originaldetaljer behålls också, som Ericssons lyxiga entréer i marmor.

Samtidigt skiljer sig lägenheterna mycket från vanlig nyproduktion.

– Det som är häftigt med konverteringsprojekt är att man måste förhålla sig till en redan existerande byggnad, lägenheterna blir på så sätt rätt unika. Vissa har 3,5 meter i takhöjd, andra får terrasser lika stora som själva bostaden, säger Andreas Östling.

På taket byggs en takterrass med grönska och ett växthus, endast tillgängligt för boende. Visionsbild.

På taket byggs en takterrass med grönska och ett växthus, endast tillgängligt för boende. Visionsbild.

Envise

Lära känna grannar

Byggnaden kommer ha biorum, aktivitetsrum, hobbylokal och co-working-ytor. På taket finns en terrass med växthus.

Vid innergården blir det en öppen gräsmatta, ett stort gårdshus och ett cykelrum med plats för 1 200 cyklar under tak.

För att folk ska lära känna sina grannar har Klövern tagit i en extern aktör som kommer anordna aktiviteter i huset.

– Vi kommer satsa mycket på community. Man ska känna sig som hemma här, säger Andreas Östling.

Kommer ni kunna fylla alla lägenheter?

– Det tror jag verkligen. Det är många, vilket man ska ha respekt för, men det är också ett väldigt unikt projekt och vi ser redan att det finns ett intresse.

Vad kommer hyrorna att ligga på?

– Det är under förhandling med hyresgästföreningen, men det kommer vara en vanlig presumtionshyra, liknande andra nybyggen i Kista.