Skärholmen

Glasspapper, pizzakartonger och flaskor. Många upplever att det blir skräpigt i parker och på badplatser när sommaren kommer.

Men nu ska det bli lättare att slänga skärpet rätt. Skärholmens stadsdel får en halv miljon kronor till att sätta upp källsorteringsbehållare i Sätradalsparken, på Sätrastrandsbadet och Mälarhöjdsbadet.

Det ska finnas kärl för plast, papper, färgat glas, ofärgat glas och metall.

Kommer efter ny lag

Bakgrunden är den nya lag som kom 1 januari och innebär att kommuner måste sätta upp sorteringspunkter på torg, i parker och andra populära platser som är större än 2000 kvadratmeter där det blir stora mängder förpackningsavfall.

– Det absolut viktigaste för att folk ska återvinnna är att det är enkelt och bekvämt, så vi tror att källsorteringskärlen är en viktig del i omställningen i Stockholm, vi ska göra det lätt att göra rätt, säger miljö- och klimatborgarrådet Åsa Lindhagen (MP).

Det viktigaste för att folk ska återvinna är att det är enkelt.

Satsningen är en del av de två miljoner som Stockholms stad i år delar ut till klimat- och miljösatsningar i Skärholmen.

Skydda t-banan

I takt med klimatförändringarna ökar risken för skyfall. I den skyfallsanalys som Stockholms stad har gjort pekas tunnelbanan i Skärholmen ut som ett riskområde som kan drabbas av stora vattenmängder.

Därför satsas nu 600 000 kronor på att skyfallsåtgärder i parken Branten där man ska anlägga en parkväg med justerad lutning så att vattnet leds till parken. Grönytan ska också sänkas för att kunna hålla stora mängder vattnet.

– Det värsta scenariot är att tunnelbanan inte skulle kunna köra. Ett stopp skulle få jättestora konsekvenser eftersom den transporter tusentals människor, säger Åsa Lindhagen.

Ska klara värmeböljor

Vård- och omsorgsboenden får 300 000 kronor för att installera solskydd för att klara värmeböljor.

På Vårbergstoppen ska 1000 kvm sandmiljö underlätta bobygge för pollinatörer som bin och humlor.

Faunadepåer byggs på Uddberget.

Källa: Stockholms stad