Gustavsberg
Cirka 400 nya bostäder, en sporthall, företagslokaler och ytor för spontanidrott. Det finns med i en ny detaljplan som ska tas fram för Ekvallens idrottsplats i Gustavsberg.
Det innebär att man bryter ut Ekvallen från planen för Gustavsbergs centrum, där det ingår i dag. Skälet är att snabbare få till en utveckling och ombyggnation av centrumområdet.
– Det har redan gjorts en massa utredningar i centrumområdet sedan planarbetet startade 2019 medan det återstår flera saker att göra på Ekvallen. Det gör att hela projektet drar ut på tiden. Nu kan vi separera de två områdena, säger Kristina Lång (C), kommunalråd och ordförande i kommunstyrelsens planutskott.
Vi vill att alla verksamheter som finns på Ekvallen idag ska kunna fortsätta.
I Gustavsbergs centrum vill man bygga 450 nya lägenheter där galleriahuset och huset längs centrumgången ligger, men även på stora parkeringen.
Kristina Lång (C), kommunalråd och ordförande i kommunstyrelsens planutskott.
Pekka Pääkkö
Oro att idrotten försvinner från centrum
Samtidigt pågår ett arbete med att försöka flytta isidrotterna till Sveviatomten, mellan Mölnvik och Gustavsberg. Där planeras för tre ishallar, varav en fullstor för bandy.
När isidrotterna flyttas frigörs ytor på Ekvallen och byggandet av bostäder där ska delfinansiera ishallsbygget.
Ekvallens idrottsplats är i dag trång och rejält sliten, med tillfälliga baracklösningar för omklädning och flera av byggnaderna är i akut behov av renovering. Därför behöver något göras med området.
I Ekvallen-planen ingår även simhallen och skogsområdet intill, Musikens hus, tennishallen, huset där Delselius ligger, Babtistkyrkan och de två röda stugorna längs Skärgårdsvägen.
Ekvallen är rejält slitet och trångt, med tillfälliga baracklösningar för omklädning och flera av byggnaderna är i stora behov av renovering.
Stefan Tonström
Kritik från oppositionen är att idrotten i och med nya planen riskerar att försvinna från Gustavsberg, och i stället bli ett nytt bostadsområde. De oroas också över hur de nya ishallarna och ”nya” Ekvallen ska finansieras.
Men oron är obefogad, menar Kristina Lång.
– Vi vill att alla verksamheter som finns på Ekvallen i dag ska kunna fortsätta där, eller på annan plats i nära anslutning till området. Men vi kommer inte flytta på någon idrott förrän det finns en bra plats för dem att vara på, säger hon.
Delar av arbetet med Ekvallen-planen ska finansieras med intäkter från markanvisningar, enligt Värmdöstyret.
I planen för Ekvallen kan det även göras plats för nya förskolor, gruppboenden och servicebostäder, om det behövs. Var i området man tänker sig det är inte klart.
Värmdös nya isarena på Sveviatomten
Träningshall 90x50 meter. Enkel hall för 150 åskådare. Spel i lägre serier, juniorishockey, konståkning eller för allmänheten.
Större ishall 100x66 meter. Plats för 400 åskådare. Medger matchspel till division 2, J20 Elit och J18 allsvenskan.
Bandyhall 135x75 meter, inkl personal- och serviceutrymmen. Läktare för 1000-1500 åskådare.
Hallarna byggs under samma tak med gemensamma ytor som kafé, kontor och mötesrum.
År 2027 ska ett genomförandebeslut för nya isarenan tas och byggstart är planerad till 2028. Arenan beräknas stå klar 2030.
Bandyhallen blir den andra i Stockholmsområdet, efter Gubbängshallen.
Källa: Värmdö kommun