Sigtuna

Det finns 208 invasiva arter i landet som bedöms ha mycket hög risk att påverka den biologiska mångfalden.

Av dessa har 37 stycken rapporterats i Sigtuna under de tolv senaste månaderna. Det visar Newsworthys genomgång av observationsdata från Artportalen.

Sett till växt- och svamparterna har kanadensiskt gullris rapporterats vid flest tillfällen. Det är en populär trädgårdsväxt, vars vindspridda frön gör att växten lätt sprids, och hämmar andra växter.

I Sigtuna har den rapporterats in till Artportalen 26 gånger.

Regler skärps

Arten har sedan tidigare klassats som invasiv. Men från och med den 15 maj i år dras snaran åt – då kommer kanadensiskt gullris att finnas med på den nationella förteckningen över invasiva arter. Det innebär bland annat att växten inte får odlas, släppas ut på marknaden eller avsiktligt föras in i landet.

Kanadensiskt gullris är den invasiva högriskart står även för klart flest observationer i Stockholms län under de senaste tolv månaderna. Under den här perioden har den rapporterats in drygt 1 400 gånger i länet.

Inte ens vi som jobbat med mårdhund i över 15 år kan se skillnad på en mårdhund och en grävling.

Det är värt att notera att observationerna i Artdatabanken bygger på rapporter från användare, vilket gör att mängden observationer kan påverkas av särskilt flitiga uppgiftslämnare på vissa platser. Olika observationer kan också vara av samma träd, planta eller djur. Statliga Sveriges lanbruksuniversitet (SLU) kontrollerar och verifierar observationer löpande.

Svårt att se skillnad

När det gäller djurarter har kanadagås, fälthare och vandrarmussla rapporterats in i Sigtuna.

Varje år strömmar observationer av misstänkta invasiva djur in till – men många är fel. Ofta handlar felrapporterna om att många djur helt enkelt är svåra att se skillnad på. Vissa är till och med svåra för experter att identifiera.

– Inte ens vi som jobbat med mårdhund i över 15 år kan se skillnad på en mårdhund och en grävling om den går snett ifrån oss på 20 meters avstånd i skymning. Det går inte, säger P-A Åhlen, biolog och jägare med mer än 20 års erfarenhet av invasiva arter, till Newsworthy.

Mest rapporterade arterna i Sigtuna

De tio invasiva växtarter som har rapporterats in till Artportalen vid flest tillfällen under de senaste tolv månaderna:

Kanadensiskt gullris: 26

Vresros: 6

Jätteloka: 5

Smal vattenpest: 5

Parkslide: 4

Apel: 3

Mahonia: 3

Rysk blåstjärna: 3

Snöbär: 3

Äkta kaprifol: 3

Källa: Artportalen, sammanställt av Newsworthy