Det har gått ett halvt århundrade sedan Hans Kjellman och hans fru Ann-Sofie flyttade in i villan på Apelvägen i Stocksund. Här har de sett sina barn växa upp, hur orten formats och här fick Ann-Sofie dra sitt sista andetag.

Hans Kjellman bor kvar i villan, och som tack för ett att kommundelen gett honom så många fina minnen ville han donera en bänk till Danderyds kommun. Så sedan i fjol står det en stenbänk på Täcka udden.

Från bänken har åskådare en fin vy över Lilla Värtan och Lidingöbron.

Från bänken har åskådare en fin vy över Lilla Värtan och Lidingöbron.

Albin Tingstedt

– Det är kommunens vackraste plats. Det ligger lite avskilt, men vyn gör det så fint. Danderyds vackraste plats kräver en vacker bänk, och nu finns den här, säger han.

Ett långt liv

Hans Kjellman föddes på 1942 och är uppväxt på Östermalmsgatan i Stockholm. Efter en tid i lumpen och som reservofficer läste han national- och företagsekonomi. Det var under den här tiden han träffade Ann-Sofie.

– Hon var från Örebro. Örebros snyggaste tjej, säger han.

Efter studierna började han jobba på Sveriges industriförbund och sedermera gick han över till Anticimex. Där blev han kvar till pensionen.

Till Stocksund flyttade familjen på 80-talet. En vän till Hans hade hittat ett hus med en stor tomt som de köpte tillsammans och sedan delade upp tomten sinsemellan. Huset fick Hans och hans familj, och det är samma hus som han bor kvar i än i dag.

– Jag kände inte till Stocksund så mycket, men jag hade många vänner i Djursholm. Så det var bara flax att jag hamnade här. Innan dess hade vi bara bott i små lägenheter och flackat runt inne i stan. Men med små barn och en hustru som var hemma på heltid så kunde det vara skönt med en villa med stor tomt, säger han.

Hur har du satt er prägel på huset?

– Det var två gamla damer som hade gått bort som hade huset hela sina liv, så det var i 30-talsstandard. Vi fick bygga om väldigt mycket. Det fanns ett gammalt garage i källaren som vi gjorde om till vinterbonad. När man hade tre barn kunde man köra ned den äldsta i källaren.

"Vem skulle jag annars donera till?"

På stenbänken som nu står på udden har Hans Kjellman låtit montera ett guldfärgat plakat, där han uttrycker sin tacksamhet mot kommunen.

"Sitt ner och njut av naturen", är uppmaningen som Hans Kjellman från Stocksund vill lämna till dem som passerar hans bänk på udden.

"Sitt ner och njut av naturen", är uppmaningen som Hans Kjellman från Stocksund vill lämna till dem som passerar hans bänk på udden.

Albin Tingstedt

Så frågan kvarstår varför han kände att han ville donera till just kommunen.

– Vem skulle jag annars donera till? Wallenberg? Statsministern? Det känns naturligt att göra det till kommunen när det är här jag har trivts så bra. Men det är just platsen – den finaste i kommunen – som var den drivande kraften här, säger Hans Kjellman.