Länet

Den moderata nomineringskommittén för regionfullmäktige har meddelat vem man vill ska efterträda M-toppen Kristoffer Tamsons.

Det blir Axel Conradi (M) som i dag är vice ordförande och sjukvårdspolitisk talesperson. Tidigare har han varit M-gruppledare i Sundbyberg.

– Vi var eniga i nomineringskommittén. Det är kort tid kvar och vi behöver vara riggade inför valet. Den logiska lösningen i det här läget är att ta den som är vice gruppledare, säger Kjell Jansson, ordförande i nomineringskommittén.

Axel Conradi (M).

Axel Conradi (M).

Elin Angvarson

Valet sker i två steg. På onsdag 29 april fattar partigruppen sitt beslut och den 5 maj klubbas toppnamnsbytet i regionfullmäktige.

Redan på onsdag, om valet går igenom, tar Axel Conradi över som gruppledare i för Moderaterna i regionfullmärktige. Från den 5 maj blir han formellt partiets främsta regionråd, med rollen som oppositionsledare.

Tamsons träder tillbaka

Kristoffer Tamsons träder därmed tillbaka betydligt tidigare än vad som tidigare meddelades. När hans avgång tillkännagavs för två veckor sedan var beskedet att han skulle ha kvar sina uppdrag ända fram till valet.

Kristoffer Tamsons (M) lämnar rollen som oppositionsledare i förtid.

Kristoffer Tamsons (M) lämnar rollen som oppositionsledare i förtid.

Christian Lärk

Nu lämnar han alla sina framskjutna uppdrag den 5 maj, men sitter kvar i fullmäktige som vanlig ledamot mandatperioden ut.

M-kansliet meddelar att Axel Conradi inte ger några kommentarer förrän besluten är fattade i nästa vecka.

Till Moderaternas andra regionrådspost nomineras Charlotte Broberg som också blir vice gruppledare.