Det var strax efter klockan halv tio på söndagen som polis, räddningstjänst och ambulans larmades till Salems centrum. Larmet berodde på en brand i den nyrenoverade restaurangen Salem stek och grill.
Restaurangen drivs av Talal Saeed och Michel Abied, vars bild är att det har gått väldigt bra för Salem stek och grill affärsmässigt den senaste tiden.
– Jag har fått höra att branden förmodligen började på grund av en kortslutning och det känns på sätt och vis bra. Vi är jätteglada för att den inte var anlagd. Men restaurangen är totalförstörd, hela konstruktionen är förstörd och allt kan rasa, säger Michel Abied till Länstidningen Södertälje.
Polisen delar också Abieds bild av att branden inte skulle vara anlagd, och har därför inte brottsrubricerat branden i Salem.
– Jag har redan varit i kontakt med byggarna som hjälpte oss under renoveringen. Så får vi bara klartecken av försäkringsbolaget så lovar jag att vi har en ny restaurang i februari, säger Michel Abied.
Ingen person skadades i branden.