Kompisarna Erika Sjöberg och Hanna Prage är duon som skapat bada med hatt-dagen som firas på Smedsudden nu på söndag.
– Det är för att fira kreativitet, gemenskap och kärleken till kallt vatten, säger Erika Sjöberg.
Reglerna är enkla: Man badar i ett hav, en sjö, ett badkar eller en pöl och man har en huvudbonad på sig. Allt vatten och alla huvudbonader fungerar.
Därefter delar man sitt bad på sociala medier med hashtaggen #worldswimhatday.
Spritts till flera länder
Erika Sjögren berättar att det hela har spridit sig till bland annat Danmark, Norge, Finland, Tyskland och Nederländerna
– Och i Storbritannien är det stort. De nappade tidigt, det är en nation som gillar både vintersim och hattar.
Erika och Hanna har tidigare ställt upp i vintersimtävlingen Stockholm Winter Swim Open i Hellasgården där det finns en minitävling i tävlingen som faktiskt går ut på att just simma i finast eller skojigast hatt.
Vad gör hatten för vinterbadet?
– Man måste få leka även som vuxen. Badet i sig är väldigt mycket glädje och gemenskap. Det kalla vattnet ger mig så mycket välbehag och jag blir glad. Och det blir inte sämre om man har en rolig hatt på sig.
Swim hat day är nu på söndag 30 oktober. Erika och Hanna är på plats vid Smedsuddsbadet från kl 13. Vid kl 14 tar man ett gemensamt dopp.