Coronapandemin stoppade inte glassförsäljningen i Västra Götaland. Tvärt om tycks västsvenskarnas hemestrande fått försäljningen på hemmaplan att blomstra.
SIA Glass ökade försäljningen med 10,9 procent, Triumf Glass med 9,8 procent och GB Glace med 8,5 procent jämfört med året innan. Det visar försäljningsstatistik från Nielsen.
https://www.goteborgdirekt.se/nyheter/corona-satte-goteborgarnas-glassvanor-ur-spel/reptga!EjzKm7g9fbOvH5QrUv1vdg/
Glassmaken skiljer sig åt i olika delar av landet.
– Laktosfritt går bäst i norr, veganglass säljer vi mest av i och kring studentstäderna och vanilj är mycket mer populärt i södra delarna av landet, säger Dan Bengtsson, marknadschef SIA Glass, i ett pressmeddelande.
Just vaniljglass i stora förpackningar var västsvenskarnas stora favorit. Bland storsäljarna fanns även en klassiker – glassbåten.
– Vi har under året sålt drygt tre miljoner glassbåtar i butik, bara i Västra Götaland. Glassbåten är en SIA Glass-klassiker som hängt med ända sedan 1960-talet. Jag tror att många människor under pandemiåret värnat det trygga och välbekanta, och gjort aktiva val att handla svenska livsmedel, alla våra produkter produceras ju i Sverige, säger Dan Bengtsson.