De boende i de nya hyreshusen i Slagsta strand måste gå upp för en brant backe för att ta sig till bussen. För en pensionär tar backen upp 20 minuter, enligt en granne Mitt i tidigare pratat med. Den 14 december blir det ändring på det – åtminstone under rusningstid.
I dagsläget kan grannarna ta buss 702, som går mellan Hallunda centrum och Kvarnhagen, från Slagsta strand. Från och med den 14 december kommer bussen åka ner till de nya hyreshusen till den nya hållplatsen Slagstabadet.
Edwin Joshy, som har bott i området sedan maj förra året, är väldigt glad över den nya busshållplatsen.
– Det har varit ganska svårt att gå upp för den här backen varje dag. Ibland har jag behövt ta bilen för att lämna min dotter på förskolan, säger han.
Han berättar att backen är för brant för hans femåriga dotter att cykla i.
– Jag har precis sålt bilen, så jag är jätteglad.
Edwin Joshy är glad över att lättare kunna lämna sin dotter på förskolan när buss 702 åker ner i området.
Moa Beckman
Bra för företagarna
Precis nedanför backen ligger Atina Mishaels frisörsalong. Hon har haft en salong på en annan plats i 16 år, och hennes stammisar har följt med till hennes nya i Slagsta. Hon tror att det gynnar företagen i området när det blir enklare att åka kommunalt.
– Busshållplatsen är det bästa som hänt här. Alla har inte bil och det finns många pensionärer. Skönt för de som bor här och för mina kunder att slippa backen, säger hon.
Frånvaron av en buss har till och med gjort att frisören har tagit transportfrågan i egna händer, och kört en av kunderna.
– Jag vill inte släppa iväg henne i mörkret så jag har skjutsat hem henne.
Atina Mishael är företagare i området och tycker att den nya busshållplatsen är det bästa som hänt i Slagsta strand.
Moa Beckman
Inte tillräckligt
Buss 702 går till hållplats Slagstabadet under morgon- och eftermiddagsrusningen. Men det är inte tillräckligt, enligt Yusuf Aydin (KD), ordförande i samhällsbyggnadsnämnden i Botkyrka. Han ser ett tydligt behov av att bussen går till det nya bostadsområdet i Slagsta strand även utanför rusningstid.
– Jag ser detta som en försiktig start och att det behöver utvecklas till mer regelbunden trafikering framöver. För kommunen har detta varit en prioriterad fråga och vi ser en ökad turtäthet som nödvändigt när området fortsätter utvecklas.
Enligt SL finns inget beslut om hur linjen kommer att trafikeras i framtiden.
– Vi kommer givetvis se över upplägget av trafikeringen i framtiden beroende på efterfrågan och antalet resande från och till området, säger Cajsa Sjöbeck, presskommunikatör på SL.