Huddinge
Trevägskorsningen vid Mariedalsvägen, som kommer ut från Solgård, byggs om till en signalreglerad korsning. Syftet är att öka framkomligheten – men ända sedan vägarbetet drog i gång den 20 januari har det tvärtom lett till trafikkaos. Eftersom bara ett körfält är öppet på den hårt trafikerade vägen bildas långa köer i rusningstid.
Och för dem som är beroende av kollektivtrafik har det varit extra jobbigt.
– Ett antal gånger har buss 744 bara ställts in. I reseplaneraren står det bara att den är försenad. Det ska gå en buss i halvtimmen, men fem minuter innan nästa buss ska komma, står det att den är inställd. Det har hänt att två bussar på raken har ställts in, säger Molly Lindhe, som bor i Gladö kvarn.
Tvingats ta bilen
Hon har helt enkelt tagit bilen, kört via Kvarnbergsplan, och åkt och hämtat dottern för att hon inte ska riskera att stå och vänta en timme på bussen. För den som inte har bil är bussen den enda förbindelsen till Gladö.
Ett antal gånger har buss 744 bara ställts in.
Enligt SL har man ännu inga uppgifter på hur många bussar som har ställts in till följd av vägarbetet. Men Mitt i Huddinge har begärt ut synpunkter och klagomål på buss 744 för perioden. Ett antal av dem handlar om förseningar och inställda bussar.
"Bussen kommer inte. Appen visar att den skall gå. Minus 14 grader och ingen vet om den kommer. Kö till kundtjänst. Samma sak förra veckan", skriver en person.
Vi får ingen intervju med SL, men får följande svar på mejl:
"Det finns tyvärr inga rimliga omledningsvägar utan att inskränka kollektivtrafikförsörjningen av Sjödalen. Trafikverket har inte gett kollektivtrafiken någon prioritet vad gäller utformning och lösningar så bussarna fastnar i dessa tröstlösa köer tillsammans med biltrafiken", skriver Sophie Gunnarsson, presskommunikatör på SL.
Kortas tre veckor
Enigt Trafikverket flyter dock trafiken på bättre nu än i början.
– Det går mycket bättre. Tidigare var det 60 minuters förseningar i genomsmitt, nu är det tio, enligt de uppgifter vi har fått från Nobina, som kör bussarna, säger Ali Jalal, projektledare på Trafikverket.
Har ni ingen dialog med SL inför ett så här stort vägarbete som påverkar kollektivtrafiken?
– Jo, vi har dialog med bussoperatörerna och informerar dem om projektet och vad det innebär. Målet är att störa så lite som möjligt, men just den här sträckan är väldigt trafikerad. Minsta lilla påverkar framkomligheten, men vägarbetet ska göra framkomligheten bättre.
När Mitt i Huddinge talade med Ali Jalal i början av projektet sa han att Trafikverket skulle sätta in ytterligare ett arbetslag, vilket kunde leda till att projektet snabbades på.
Öppnar snart
Och nu har han glädjande nyheter.
– Det har gått jättebra i produktionen sedan vi satte in ett extra arbetslag. Vi kan kapa produktionstiden med tre veckor. Planen är att öppna båda körfälten i början eller mitten av nästa vecka. Hela produktionen ska förhoppningsvis vara klar första veckan i mars.
Nästa vecka ska alltså flaggvakter och avstängda körfält vara ett minne blott, och trafiken flyta på som vanligt, är det tänkt.
– Vi har även öppnat cykelvägen från Mariedalsvägen mot Länna, säger Ali Jalal.