Huvudsta
Sveriges 15-åringar läser sämre än någonsin. Nya Pisamätningen slog ner som en bomb och fick politiker från både höger och vänster att larma om ett nationellt nödläge.
I Solna har läsförmågan bland eleverna på de kommunala skolorna gått både upp och ner.
Nu ser vi att det har gett effekt.
När förra Pisamätningen kom 2022 låg 27 procent av eleverna på Solnas skolor på en låg läsnivå. 2025 var andelen 19 procent, det är samma nivå som 2020.
Det visar resultat från den lässcreening som mäter elevernas läsning.
Tallbackaskolan hör till de som ser en positiv trend. Andelen svaga läsare har minskat från 41 till 29 procent. Andelen som läser mycket bra eller över medel har fördubblats.
– Vi har haft läsning som prioriterat område de senaste fem åren. Nu ser vi att det gett effekt, säger rektor Jonas Lindgren.
Pisa-mätningen
Pisa är en internationell studie som mäter elevers kunskaper inom matematik, läsförståelse och naturvetenskap i 91 länder.
Undersökningen görs vart tredje år av OECD.
I år blev det ett historiskt dåligt resultat för Sverige, en tredjedel av eleverna når inte upp i en grundläggande läsnivå.
Tappet är störst i läsförståelse (-21 poäng) och matematik (-18 poäng). 20 poäng anses motsvara ungefär ett års lärande.
Källa: Skolverket/Vi lärare
Bland annat har en försteläraretjänst skapats för att förbättra just elevernas läsutveckling och läsförståelse. Den som halkat efter screenas regelbundet för att de ska kunna få rätt stöd.
Högläsning
Läsning har fått självklar plats på schemat.
– Förr släppte man läsning lite i de äldre årskurserna. Nu har vi tagit tillbaka strukturerad högläsning på mellan- och högstadiet.
Läsaktiviteter på lov, lästid på fritids och nya böcker till skolbibblan är andra insatser. Tallbacka har också medverkat i tävlingen Den stora läsutmaningen – som tidigare i år prisade 4C pris för att ha läst 317 böcker.
– Det inspirerar så klart kommande klasser.
Tallbackaskolan var den skola som fick mest pengar per elev när skolnämnden sköt till 20 extra miljoner enligt en socioekonomisk princip med målet att få fler att klara skolan.
Jonas Lindgren konstaterar att pengar ger möjlighet att anställa fler personal, vilket i sin tur bidrar till bättre resultat.