Mikael Tenezos, även kallad ”Greken”, pekas ut som ledare för det så kallade Dalennätverket och misstänks bland annat för en rad grova våldsbrott.

Efter att ha utlämnats från Mexiko till Sverige förra veckan, häktades han under söndagen vid tre olika tingsrätter: Sundsvalls, Södertälje och Södertörns.

Målet i Sundsvall avser bland annat grov narkotikasmuggling och penningtvättsbrott. Målen i Stockholmstrakten avser främst våldsbrott, enligt Åklagarmyndigheten.

Vid Södertörns tingsrätt omfattar häktningen samtliga misstankar utom trafikbrott. Det rör sig bland annat om grovt narkotikabrott, penningtvättsbrott, förberedelse till mord och synnerligen grovt vapenbrott.

Då väcks åtal

Förundersökningen pågår fortfarande. Enligt statsåklagare Henrik Söderman ska åtal väckas senast den 17 november.

– Men det är inte troligt att det blir ett åtal då. Vi kommer inte vara klara med utredningen, säger han.

Hur är bevisläget?

– Bevisläget är att vi har sannolika skäl för brotten. Det är det vi behöver just nu. Sedan får man återkomma till prövningen när det börjar närma sig.

Mikael Tenezos befinner sig på ett häkte i Sverige med fulla restriktioner.

– I princip kan man säga att det är fulla restriktioner. Han har en begränsning utöver det vanliga, som att han inte får ta del av nyhetsmedia. Det är väl det som sticker ut, säger Henrik Söderman.

Fallet har väckt stort intresse, inte minst eftersom Mikael Tenezos misstänks för omkring 30 olika brott och har varit häktad i sin utevaro i över två år. Han nekar till samtliga anklagelser och bestred häktningarna, vilket avslogs.