Länet

Swedavia vet inte hur många resenärer som väntas flyga från Arlanda i sommar. Däremot har Elizabeth Axtelius, flygmarknadschef på Swedavia, full koll på hur bolagen planerar sin trafik.

Och i sommar har Arlanda ett utökat utbud av befintliga linjer – och en del nya destinationer.

– Vi har sett ett högt resetryck hittills i år. Vi förväntar oss att det håller i sig i sommar, både svenska resenärer och inkommande, säger Elizabeth Axtelius.

Elizabeth Axtelius, flygmarknadschef på Swedavia.

Elizabeth Axtelius, flygmarknadschef på Swedavia.

Orlando Boström

Från Stockholm till Shanghai

Att det råder global bränslekris på grund av konflikten i mellanöstern har inte påverkat avgångarna märkbart, enligt henne.

– Man har ökat importen av bränsle från USA till exempel. Det vi har märkt av är att efterfrågan på trafiken till Mellanöstern har minskat.

Däremot kan det påverka priset på flygresorna.

– Vissa bolag har valt att ta bort enskilda avgångar där man förväntar sig låg efterfrågan. Men på det stora hela är det en väldigt liten andel. På sommaren är efterfrågan generellt hög, då gör flygbolagen allt de kan för att möta det.

Hon lyfter att flera bolag utökat sitt utbud och att det i år finns fem helt nya destinationer, bland annat invigs en direktlinje till Shanghai den 23 juni.

Nya destinationer från Arlanda

Arlanda-Stavanger

Arlanda-Trapani

Arlanda-Montpellier

Arlanda-Basel

Arlanda-Shanghai

Källa: Swedavia

Ny säkerhetskontroll

I oktober infördes nya gränskontroller på alla flygplatser och hamnar för alla resenärer från områden utanför EU och Schengen. Nu måste dessa personer lämna fingeravtryck och en bild på sitt ansikte när de reser in i i landet.

Då flaggade polisen för att det skulle kunna innebära mer köande för resenärer. Men enligt Elizabeth Axtelius har det gått smidigt till.

– Nu går vi in i en sommarperiod, då resandet utanför Schengen ökar. Vi följer utvecklingen, men hos oss har det hittills fungerat bra, säger hon.

Har du några råd till den som ska flyga från Arlanda i sommar?

– Det viktiga är framför allt att följa de riktlinjer som flygbolagen har kring incheckning och ankomst till flygplatsen. En del resande kan vara ovana och kanske aldrig varit på Arlanda förut, så det andra är att ha lite extra tid på flygplatsen.

Det är svårt att säga exakt hur tidigt man ska se till att vara på plats.

– Men åtminstone två timmar innan är lagom. Generellt är det en smidig process, men på sommaren kan det bli lite extra trångt under vissa tider på dygnet när många reser samtidigt, säger Elizabeth Axtelius.

Över 2 miljoner resenärer i maj

Arlanda hade drygt 2,2 miljoner resenärer under maj. Det var en ökning med knappt två procent jämfört med maj 2025.

Utrikesresandet ökade med knappt tre procent till nära 1,9 miljoner resenärer och inrikesresandet minskade med två procent till drygt 370 000 resenärer.

Källa: Swedavia