Täby
Den 7 februari sköt ett gäng ungdomar fyrverkerier och smällare i Näsbypark, bland annat inne i centrumbyggnaden. En polisanmälan om försök till misshandel upprättades efter att en person ska ha fått en smällare riktad mot sig.
Det är inte första gången som det har varit stökigt i området, uppger polisen. Det har handlat om allt från nedskräpning till allmänna ordningsstörningar. Enligt polisen handlar det om barn i högstadieåldern.
Fler väktare
Enligt Andreas Hyltefors på Paliro, som förvaltar centrum, är situationen sedan i höstas värre än på många år.
– Det har förekommit skadegörelse, men framför allt har ordningsstörningarna skapat en oro bland besökarna. Vi får in många samtal om detta, och det är jättetråkigt – särskilt när vissa upplever det som obehagligt att vistas i centrumet, säger han.
För att öka tryggheten har centrumägaren nu valt att utöka väktarbevakningen.
– Det är ett tryggt område, men just nu är det mer oroligt med många unga som hänger inne i centrum.
Vanligare med smällare
Säkerhetschefen på Täby kommun, Emma Rauf-Otworowski, delar bilden. Smällare var också mer förekommande förra året även på andra platser i Täby, och bengaler har används vid fotbollsmatcher, något Mitt i tidigare skrivit om.
– Vi har fått in flera samtal den senaste tiden och därför har vi ökat närvaron i Näsbypark. Vi har även en god dialog med polisen, då vissa ärenden blir polisiära, och med fältarna, säger Emma Rauf-Otworowski.
Ordningsstörningarna har även påverkat bibliotekspersonalen. Åsa Veghed, bibliotekschef och kulturchef på Täby kommun säger att personal inte känt sig trygga. De har nu förstärkt med personal under kvällar och helger för att undvika ensamarbete.
– Det är olyckligt för alla men vissa känner sig inte trygga. Jag tycker alltid man ska försöka samtala och få en dilog men de unga och det är inte alltid lätt, säger hon.
Emma Rauf-Otworowski, säkerhetschef i Täby kommun, säger att kommunen har vi ökat närvaron i Näsbypark via kommunvakterna.
Täby kommun
Fotbollsmatcher inomhus
Fältsekreteraren Anna Förberg säger att de nu arbetar relationsbyggande.
– Det är vårt uppdrag, vi försöker se anledningen bakom de här beteendena och hur kommer det sig att det blir så här. Vi försöker bygga relation med barnen, säger hon.
Vår bild är att det handlar om rastlösa ungdomar som vill ha något att göra.
En del i arbetet för att minska ordningsstörningar är att öppna upp Näsbyparkskolans idrottshall varannan fredag under en period – så att ungdomarna ska ha en plats att komma till på kvällarna.
– Vi har kört två tillfällen och första gången var det 40 ungdomar som kom och spelade fotboll och satt och tittade. Det var trevlig stämning. Vår bild är att det handlar om rastlösa ungdomar som vill ha något att göra.
Enligt Anna Förberg har unga rört sig mer utomhus på kvällarna det senaste året.
– Jag skulle säga att det har hänt något nytt, det är fler ungdomar som hänger ute än på flera år, i hela Täby, säger hon.