Efter att det i alla år har räckt att resenärer blippar in sig genom Liljeholmens tunnelbanespärrar krävs nu också biljettblipp när man går på någon av bussarna i bussterminalen.
Många resenärer har nu reagerat på att bussförare vill att resenärerna ska blippa sin biljett igen.
– Vi förstår att det känns lite konstigt för resenärerna att blippa två gånger. Så vi vill betona att det inte innebär att man dubbeldebiteras om man reser med enkelbiljett. Den andra blippen visar bara läsaren att biljett finns på kortet, säger Sophie Gunnarsson, kommunikatör vid SL.
Sophie Gunnarsson, press trafikförvaltningen
Trafikförvaltningen
Därför ska du blippa in dig två gånger
Det var i januari som SL tecknade ett uppdragsavtal för busstrafiken i Huddinge, Botkyrka och Söderort med bussoperatören Nobina. I avtalet ingår det att räkna hur många som betalar för sin resa och att kontrollera att busschaufförerna ser till att resenärerna blippar sina biljetter.
– I och med att Liljeholmen är en så stor station behöver vi få med den i uppföljningen, men vi håller på att se över om vi kan tillämpa det på något smidigare sätt framöver. Men just nu innebär det alltså att man måste man blippa en extra gång, säger Sophie Gunnarsson.
Sven-Åke Aulin, 80 från Gröndal är beredd att dubbelblippa – men vill veta vem det är som bestämmer.
Moa Beckman
Reaktioner från resenärer
Den nya biljettregistreringen har skapat förvirring och väckt reaktioner berättar resenärer som Mitt i pratar med. Bussförare har hänvisat dera frågor till SL, vars kundtjänst i sin tur sagt att man inte behöver blippa två gånger.
Men nu har SL:s kundtjänst ändrat sig och uppmanar också till dubbelblipp.
– Ambitionen är att göra en gemensam kommunikation med Nobina om vi landar i att denna tillämpning ska fortsätta framgent, säger Sophie Gunnarsson.
Sven-Åke Aulin, 80, från Gröndal är en av dem som reagerat. Han väntar på att SL ska göra kravet på dubbelblippningen officiellt; eftersom att han är kund hos SL, och inte hos Nobina, berättar han.
– Jag tycker det är konstigt för det finns ingen information, säger han.
I lokala Facebookgrupper diskuteras också dubbelblippningen.
"Jag tycker det är så bra, för bussarna har ibland varit väldigt överfyllda och detta är ett sätt att få koll på hur många som åker varje busslinje. Det är förstås bekvämt att bara blippa en gång, men då finns ingen statistik för enstaka linjer", skriver en kvinna i Facebookgruppen Allt om Liljeholmskajen.
"Tycker det varit smidigt när man kommer med kassar att slippa blippa. Och kunna gå på bak. Det får man heller inte längre", skriver en annan.