Turerna har varit många och känslorna starka. Men nu finns ett förslag på plats och går det i hamn kan flera decennier av diskussioner om väghållaransvar vara till ända. Inte en dag för tidigt, menar Thomas Sjökvist, ordförande i Närlunda vägförening.

– Vi är för sjutton fem privatpersoner som har varit kommunens gatukontor, säger han.

53 procent

Närlunda är en av de största vägföreningen i Sverige. Området föreningen ansvarar för sträcker sig mellan Skärvik och Träkvista i söder till Närlunda och Tappström i norr. Tillsammans med Stockby vägförening i Stenhamra täcker de 53 procent av Ekerös befolkning, hävdar Thomas Sjökvist.

Lisa Halldén

– Föreningarna är rester från när det mest fanns sommarstugor här ute. Nu är det tätort med skolor och äldreboenden. Och då ska kommunen ha huvudmannaskapet, säger han.

Redan 2018 var övertagandet av vägansvaret en valfråga hos Moderaterna, vilket 2021 ledde till att en utredning sjösattes. Men enligt Thomas Sjökvist undersökte den utredningen bara övertagande av vägansvar fram till en kommunal verksamhet.

– Så på Pomonavägen till exempel, då skulle kommunen sköta det fram till Ekgården och sen skulle vägföreningen ta vid. Ska snöplogen lyfta skopan mitt i vägen då? Det faller ju på sin egen dumhet, säger han.

Kan ta över 2027

Den utredningen återremitterades 2023 och det som nu presenterats är resultatet av den återremitteringen. Nu ska det upp för beslut i både kommunfullmäktige och i föreningens årsstämma. Blir det ja i dessa instanser så kan kommunen ta över skötselavtalet från Närlunda vägförening 2027. Året efter planeras samtal börja med Stockby vägförening.

"Vi äger belysningsstolpar men allt under asfalten ägs av kommunen", säger

"Vi äger belysningsstolpar men allt under asfalten ägs av kommunen", säger

Lisa Halldén

Både Moderaterna, som alltså tog intiativ till utredningen som nu ligger på bordet, och Mittenstyret, som kan hålla i rodret när det blir verklighet, ser ut att vilja ta hem detta som en politisk vinst.

"Nu är vårt förslag, även om vi inte längre styr, om att kommunen ska ta över vägarna på väg att bli verklighet", skriver Ekerömoderaterna på sin Facebooksida.

"Det gör skillnad i vem som styr!" skriver Socialdemokraterna på sin.

Båda ska ha äran, menar Thomas Sjökvist. Men framförallt är det förändringar inom tjänstemannastaben som gjort den stora skillnaden.

– Nu är det nya kvastar som sopar och vi är oerhört nöjda med samarbetet, säger han.