Järva

Det är Liberalernas representant i idrottsnämnden, Hanna Wistrand som lagt förslaget. Tanken är att nå grupper där simkunnigheten är låg, där vuxna nyanlända är överrepresenterade.

– Många av de här personerna nås inte av dagens insatser. Sänkta avgifter i simhallar räcker inte om man inte får kontakt. Nästan alla nyanlända går SFI. Därför är det en naturlig väg in, säger hon.

Hanna Wistrand (L) vill öka simkunnigheten genom att nå ut till de som läser SFI.

Hanna Wistrand (L) vill öka simkunnigheten genom att nå ut till de som läser SFI.

Pressbild

Vill testa modell i Järva

Förslaget är att starta ett pilotprojekt i Järva. Där finns både etablerade SFI-verksamheter och närliggande simhallar, så som Husbybadet och Tensta simhall.

– Vi vill prova hur simning kan bli en del av undervisningen, eller hur SFI kan användas för information och bokning av kurser. Järva är en bra plats att börja på, säger Wistrand.

Under 2025 omkom 103 personer i drunkningsolyckor i Sverige. Enligt statistik från Rättsmedicinalverket är nyanlända överrepresenterade, och staden har särskilt svårt att nå ut med simkunskaper till vuxna.

De som redan kan simma kan hjälpa andra.

Får stöd från simidrottsförbundet

Stockholms Simidrottsförbund välkomnar förslaget. Ordföranden Lars Reuterskiöld säger att frågan har lyfts tidigare i dialog med staden.

– Vi vill öka simkunnigheten. Det här är ett klokt sätt att nå en grupp där vi vet att många inte kan simma. Det är helt rimligt att ta in simning på SFI-schemat, säger han.

Han påpekar att simhallarna ofta har ledig kapacitet dagtid.

– Då är det lättare att genomföra undervisningen. Samtidigt får deltagarna träna svenska i en praktisk miljö. Att lyssna på instruktioner och använda språket direkt fungerar väldigt bra.

Lars Reuterskiöld, ordförande i Stockholms Simidrottsförbund, tror att förslaget skulle leda till trygghet och gemenskap.

Lars Reuterskiöld, ordförande i Stockholms Simidrottsförbund, tror att förslaget skulle leda till trygghet och gemenskap.

Privat

”Man lär sig regler”

Förbundet menar att undervisningen också ger en introduktion till hur en simhall fungerar, något som inte är självklart för alla.

– Man lär sig regler, miljön och hur allt går till. De som redan kan simma kan hjälpa andra. Det skapar trygghet och gemenskap, säger Reuterskiöld.

Han ser även möjligheter till samarbete med lokala föreningar i Järva.

– Det här kan stärka föreningslivet och använda simhallarna mer, utan att tränga undan annan verksamhet.

Kan spridas över staden

Liberalerna vill att arbetet sätter i gång så snart som möjligt, så att fler kan lära sig simma redan till sommaren. Faller försöket i Järva väl ut kan modellen införas i fler stadsdelar.