Skärholmen

Pia Hjortberger sitter på en bänk i Sätradalsparken och lyssnar på en ljudbok. Hon gillar grönskan och folklivet och hänger här ofta.

– Jag och tanterna i mitt hus brukar gå hit och snacka skit, säger hon.

Själv bor hon ett stenkast härifrån och går hem om hon behöver gå på toa. Men hon uppskattar ändå att det har satts dit en ny toalett.

– Jag tycker det borde finns offentliga toaletter i alla parker. Om man sitter länge och läser eller har barn som är här och leker så behöver man gå på toa, säger hon.

Jag tycker det borde finns offentliga toaletter i alla parker.

Toaletten som tidigare fanns i parken var gratis och att ett besök på den nya toaletten kostar tio kronor gillar hon inte.

– Jag tycker det ska vara kostnadsfritt, alla har inte pengar. Jag har ju mitt kort, men hur ska barn som är här själva och leker kunna betala, de har ju inte kort. Ska de sätta sig och bajsa i busken.

Dalal Abbas med sonen Elia, 4 tycker att toaletten i Sätradalsdparken blivit renare sedan de började ta betalt.

Dalal Abbas med sonen Elia, 4 tycker att toaletten i Sätradalsdparken blivit renare sedan de började ta betalt.

Anna Rönngren

Bra att det kostar pengar

Även Dalal Abbas som är i Sätradalsparken och leker med sin 4-åriga son uppskattar den nya toaletten.

– Det är jätteviktigt att det finns toaletter i parker för barnen klarar inte att hålla sig. Annars går de bakom en buske i stället. Men det är inte heller alla barn som vill det, min 12-årige son kan inte kissa när andra ser på, säger hon.

Att det har införts en avgift tycker hon är positivt.

– Det är bra att det kostar pengar för då blir det renare. Förut luktade det illa och låg papper på golvet hela tiden, säger hon.

Emma Dramstad med dottern Selma tycker att det är viktigt med offentliga toaletter.

Emma Dramstad med dottern Selma tycker att det är viktigt med offentliga toaletter.

Anna Rönngren

Också Emma Dramstad som leker i parken med sin 1-åriga dotter Selma uppskattar toaletten.

– Det är viktigt med offentliga toaletter. Några vänner till mig var tvungna att gå runt till flera restauranger i Sätra centrum innan de fick låna toaletten för flera sa nej. Äldre som är i parker behöver också ha nära till toa, säger hon.

Trafikkontoret har satt upp nya toaletter även vid Trissan, Västerholmsparken och Andholmsparken.

Den nya toaletten i Sätradalsparken.

Den nya toaletten i Sätradalsparken.

Anna Rönngren

Men det saknas fortfarande i flera parker. En person lyfte nyligen i Facebookgruppen Bredäng baby! att människor uträttade sina behov vid buskar och gångvägar i Flygplansparken.

Enligt Malinda Flodman, kommunikatör på trafikkontoret, har staden ingen generell policy för var det ska finnas offentliga toaletter utan tittar på faktorer som el, belysning och hur många som rör sig i ett område.

– Vi håller på att byta gamla toaletter mot nya, men när det är klart kommer vi även att etablera nya. Men vi har inte valt än var de ska vara, så man får jättegärna komma med förslag på var man vill ha en toalett, säger hon.