Upplands-Bro
Totalt rapporterade föreningarna omkring 142 000 deltagartillfällen under året. Det är sju procent fler än 2023 och den högsta nivån i kommunen på minst ett decennium.
Särskilt tydlig är ökningen i bassängen. Simidrotten växte från runt 2 400 till cirka 3 300 deltagartillfällen – en uppgång med 37 procent på bara ett år.
Fler barn tränar hos Upplands-Bro simsällskap och detta märks i Riksidrottsförbundets årliga statistik. Genrebild.
Pressbild
Fotboll fortsatt störst
Fotbollen är fortsatt störst i kommunen med omkring 66 000 deltagartillfällen. Totalt bedrevs ungdomsverksamhet i 21 föreningar, där Kungsängens idrottsförening är störst med cirka 47 300 deltagartillfällen.
Trots ökningen idrottar ungdomarna i Upplands-Bro minst i Stockholms län sett till deltagartillfällen per invånare, med ett snitt på 17 under 2024.
Siffrorna bygger på Riksidrottsförbundets uppgifter om utbetalt lokalt aktivitetsstöd (LOK-stöd), sammanställda av Newsworthy.
Idrottsklubbar i Upplands-Bro 2024
Störst verksamhet: Kungsängens IF – 47 334 deltagartillfällen
Näst störst: Bro IK – 29 671 deltagartillfällen
Största ökningen: Gymmix Upplands-Bro (+296 %)
Simidrott:
Upplands-Bro Simsällskap – 3 073 deltagartillfällen (+40 %)
Isbjörnen Simklubb – 255 deltagartillfällen (+9 %)
Största tapp: Upplands-Bro United FK (−66 %)
Totalt antal föreningar: 21
Källa: Riksidrottsförbundet
Simsällskapet ökar mest
Den förening inom simidrotten som sett den största ökningen i antal deltagartillfällen är Upplands-Bro Simsällskap.
Här är Thomas Liljedahl ordförande. Han berättar att det egentligen inte är något dramatiskt som har gjorts, utan att föreningen, sedan han och den nuvarande styrelsen tog över, har genomfört något av en omstart i arbetet.
Simklubben tränar i Bro simhall som ligger i Brohuset i centrum. Arkivbild.
Niklas Loman
– Dels har vi gått från att ha åtta till fjorton barn i varje grupp, säger Thomas Liljedahl och förklarar att man därigenom har lyckats korta den kö som föreningen har.
Thomas berättar att både han och flera av kollegorna i styrelsen inte kommer från simvärlden från början.
– Jag är entreprenör och chef och har kommit in med lite andra ögon, kanske mer med fokus på hur man driver ett företag. Vi har tittat på hur vi kan få verksamheten att fungera bättre.
Stödet i korthet
LOK-stöd kan sökas av varje idrottsförening som är ansluten till något av de specialidrottsförbund som tillhör Riksidrottsförbundet och som bedriver verksamhet för deltagare i åldern 7–25 år.