Forellskolan stod klar år 1963. 49 år senare stängdes den och revs senare för att ge plats för norra Tyresö centrum. Men delar av den, den forna aulan, står kvar och lever vidare som Scen Forellen.

Lokalen ägs av kommunen. Den flitigaste hyresgästen är Tyresö filmförening som driver Bio Forellen, men lokalen används också för musikaler, julshower, filmfestivaler och teatrar.

Sedan i juni har Scen Forellen renoverats. Arbetet har dragit ut på tiden men är nu klart.

– Det var dags att Scen Forellen kan användas mer som scen igen. Vi behöver en plats där vi kan ta emot artister och ha en levande kulturverksamhet, säger Emelie Hedberg (M), ordförande i kultur- och fritidsnämnden.

Klassisk ridå renoveras

I helgen nyöppnade hon Scen Forellen tillsammans med Katarina Helling (S), vice nämndordförande, under Tyresö filmfestival då unga Tyresöbor visade kortfilmer.

När vägen utanför lokalen, Regnbågsgatan, gjordes om för några år sedan försvann en utrymmesväg, berättar Hedberg.

– Det har gjort att vi har inte kunnat använda logerna. Har man inte loger har man inte heller en fungerande scen.

Under renoveringen har logerna byggts om, lokalen fått en ny utrymmesväg och tillgänglighetsanpassats. Det innebär bland annat en minskad luftning i salongen, rustade toaletter och en rullstolshiss vid sidan av scenen.

Andra delar har också förändrats, som till exempel foajén och scentekniken. Den klassiska ridån av Åke Pallarp har renoverats.

– Vi har inte många kulturlokaler och då är det viktigt att de vi har fungerar och att vi rustar dem för framtiden. Nästa scen vi kan förvänta oss är den i kommande kommunhuset, men det ligger en bit fram.

Alla Tyresöbor kan hyra lokalen. Föreningar och studieförbund kan söka bidrag för kulturarrangemang som riktar sig till allmänheten, poängterar Emelie Hedberg.

– Vi hoppas att scenen ska användas mer.

På 1960-talet var Forellskolan nybyggd och lokalen användes då som skolaula på dagarna och biograf på kvällarna.

På 1960-talet var Forellskolan nybyggd och lokalen användes då som skolaula på dagarna och biograf på kvällarna.

Peter Myhr/Tyresöarkivet

Siktar på att öppna i januari

Tyresö filmförening, som driver Bio Forellen, har inte visat film sedan i april då de sista filmerna innan sommarstängningen traditionsenligt visades.

Vanligtvis öppnar biografen igen i augusti eller i september men det satte renoveringen i år stopp för.

– Vi siktar på att öppna i januari. I samband med renoveringen har vi lyft några frågor med kommunen som är kvar att reda ut innan vi kan spika exakt datum för öppning, säger Maria Mellin, vice ordförande i Tyresö filmförening som med ideella krafter har drivit biografen sedan 70-talet.

Biografen har inte varit stängd en så lång period sedan pandemin.

– Många har under hösten undrat när vi kan öppna. Vi märker att biografen är väldigt uppskattad.

Artikeln rättad. I en tidigare version av artikeln nämndes felaktigt ett kommande kulturhus.