Lötsjön

Den lilla ön i Lötsjöns norra del har historiskt varit en plats för både mänsklig och bevingad aktivitet.

Kommunalrådet Martin Solberg (MP) tar oss tillbaka några decennier:

– Ön var instängslad för att kunna hålla vissa typer av tamfåglar på insidan, så att de skulle kunna växa till sig och hålla sig där. Detta användes också i utbildningssyfte, "way back" på 1900-talet.

Ön är lätt att lägga märke till för den som besöker Lötsjön, men få besöker själva ön.

Ön är lätt att lägga märke till för den som besöker Lötsjön, men få besöker själva ön.

Alexander Kuronen

Då hände det att skolelever besökte ön för att titta på fåglar.

Men tiderna förändras. På senare tid har ingen fågelskola pågått här. Samtidigt har staketet blivit allt risigare och rostigare.

Ett studiebesök eller två är säkert inte omöjligt, om det skulle vara efterfrågat och populärt.

I höstas började kommunen att rusta upp ön. Ett av de större arbetena gick ut på att ta bort överdelen av det omgärdande staketet.

– Det ser både trevligare och mysigare ut, men det är också lättare för djuren att röra sig, säger Martin Solberg.

Stolparna är kvar

Staketets stolpar sticker fortfarande upp ur vattnet. De har försetts med plattformar och korgar, för fåglar som hellre häckar där än på själva ön.

– På samma sätt som vi i övrigt vill anpassa staden efter sundbybergarnas behov och önskemål får man här tänka i fågeltermer.

I Lötsjön vistas flera sorters fåglar. Sothönan är en av dem.

I Lötsjön vistas flera sorters fåglar. Sothönan är en av dem.

Alexander Kuronen

Åtgärderna främjar biologisk mångfald, menar han. Tanken är att göra det mer lockande för olika slags änder och tärnor att bosätta sig vid Lötsjön, växa till sig och bli livskraftiga.

För kanadagässen är ön inte lika attraktiv.

– Det är en plats där de inte riktigt vill röra sig. De vill vara på den stora grässlätten där det finns gott om gräs att käka.

Tiden var mogen för en upprustning av ö,  inte minst för fåglarnas skull, enligt Martin Solberg (MP). "De kan både få lägga ägg, föda upp nästa generation i lugn och ro och ha sitt eget lilla spejs", säger han.

Tiden var mogen för en upprustning av ö, inte minst för fåglarnas skull, enligt Martin Solberg (MP). "De kan både få lägga ägg, föda upp nästa generation i lugn och ro och ha sitt eget lilla spejs", säger han.

Alexander Kuronen

Inte heller för den som saknar vingar är ön särskilt gästvänlig. För att ta sig dit måste man ro, alternativt simma.

Brygga togs bort

Förutom skolklasser har kommunens parkarbetare tidigare hängt här, i öns lilla hus som fungerade som rast- och materialstuga.

– Det har den inte använts som på länge, för det är lite krångel att ta sig över vattnet. En gång i tiden fanns det en brygga som gick hela vägen, men den behövde ha stängsel och låst dörr för att inte alla skulle ta sig ut.

Martin Solberg (MP) är ordförande i stadsmiljö- och trafiknämnden.

Martin Solberg (MP) är ordförande i stadsmiljö- och trafiknämnden.

Alexander Kuronen

Han är tydlig med att ön numera är reserverad för fåglarna.

Med det sagt stänger han inte dörren helt för sundbybergare utan näbb.

– Ett studiebesök eller två är säkert inte omöjligt, om det skulle vara efterfrågat och populärt.

Ska man se det som att man steg för steg lämnar tillbaka ön till naturen?

– Det tycker jag är ett väldigt fint sätt att uttrycka det. Den är ju av naturen kommen och ska åter natur bli.

Fler åtgärder vid Lötsjön

Söder om Lötsjön har gång- och cykelvägen mellan Ursviksvägen och lekparken sydost om sjön breddats.

Arbetena gjordes i höstas, i syfte att göra sträckan mer trafiksäker.

Källa: Martin Solberg