Mälaröarna

Skogar har ekat tomma på svamp i år, menar Ekeröbon och mykologen Bo Nylén.

– Det gäller inte bara de ätliga sorterna utan det har varit ont om all sorts svamp, säger han.

I juni hittade han en hel del vårmusseron på en gräsmatta i Skärvik men sedan dess har det varit svamplöst.

– Det var den sista dödsryckningen, sedan kom det inget mer. Inte ens fjällskivlingar som vi brukar se vid vid väggrenarna har vi sett röken av, säger han.

November är lite väl sent att ge sig ut.

Det kan bero på den torra och varma sommaren och att det regn som kommit under hösten inte kunnat rinna ner i marken då jorden varit för hårt packad. Men det kan också bero på helt andra saker, menar Bo Nylén.

– Vi känner inte till alla faktorer som samverkar. Det går inte att förutse såna här saker utan svampar lever sitt eget liv och vi får rätta oss efter det, säger han.

Men ännu är säsongen inte helt över. Trattkantareller tål till exempel frost och kan plockas en bra bit in på senhösten.

Så det är inte kört ännu?

– Nej kört vill jag inte säga att det är på rak arm. Men november är lite väl sent att ge sig ut enbart för svampen. Man kan ju hålla ett öga öppet när man går en promenad, men det ska nog vara promenaden som är huvudsaken. Hittar man svamp så är det en bonus, men i övrigt får vi satsa på nästa säsong.