Västra skogen
– Det är ett komplext projekt med flera saker att utreda, säger byggnadsnämndens ordförande Martin Eliasson (S).
Betongkolossen i Västra skogen står i dag halvtom. Förra året beslutades om rivning.
Nu ska staden börja skissa på de nya kvarteren – dels det som ersätter Motorborgen, dels det som ska byggas i grusgropen intill.
Kulturvärden utreds
Bland annat ska en permanent eller tillfällig lösning tas fram så att det utan avbrott finns en mataffär i området, den är i dag placerad i Motorborgen mot t-bana och torg.
Borgen har förvisso målats och och ändrats men är trots allt gulklassad av Stockholms stadsmuseum.
Trots byggnadens brutala framtoning finns det Solnabor med varma känslor för byggnaden. De har nominerat den till byggnadsminne för att skydda den från rivning.
Länsstyrelsen har ännu inte tagit ställning men enligt en bedömning är förutsättningarna för att förklara Motorborgen som byggnadsminne är "mycket små".
– Jag ser inget som hindrar rivning men man måste utreda eventuella kulturhistoriska värden, säger Martin Eliasson.
En rivning bedöms ligga minst fem år fram i tiden. Totalt ska 400 bostäder byggas på platsen.