Espresso house i Högdalen centrum har varit stängt i flera månader. Nu står det klart att kaféet inte öppnar igen.
Tråkigt, tycker några som Mitt i träffar en fredagsmorgon i centrum. Bandhagenbon Suti Chanafiah är en av dem. Hon handlar ofta i Högdalen och hoppas nu att det öppnar någon form av snabbmatsställe i lokalen.
– Gärna Mcdonalds. Jag tänker på mitt barnbarn som gillar maten och leksakerna, säger Suti Chanafiah.
Bandhagenbon Thida Kontants fikade ofta på Espresso house.
– Jag hoppas att det öppnar ett liknande kafé, säger hon.
Tidigare i år stängde second hand-butiken Andra varvet i Högdalen och i somras öppnade lågpriskedjan Normal i den gamla lokalen.
Hoppas på second hand
Om Hagsätrabon Frida af Schultén får önska fritt så hoppas hon att det blir en ny andrahandsaffär där Espresso house låg tidigare. Annars blir det bra med ett nytt kafé, tycker hon.
Frida af Schultén tycker att det är synd att second hand-butiken Andra varvet stängde. I Espresso house lokal hoppas hon på en ny andrahandsaffär – eller ett nytt kafé.
Mimmi Epstein
– Någonstans där folk kan sitta och ta det lugnt och plugga, säger Frida af Schultén.
Inget nytt avtal
Centrumägaren har inte tecknat avtal med någon annan hyresgäst än men skriver till Mitt i att de gärna ser att det öppnar ett nytt kafé, eftersom de tror att besökarna skulle uppskatta det.
Espresso house har under de senaste åren stängt på flera platser, bland annat i Stockholms innerstad. När kedjan stängde i Tyresö i maj skrev kaféets presschef Lovisa Ernestam till Mitt i att de kontinuerligt ser över sina kaféer för att säkerställa att de använder sina resurser på bästa sätt.
I slutet av förra året hade kedjan 237 kaféer runt om i Sverige. I sin årsredovisning för 2024 skriver bolaget att man påverkas av lågkonjunkturen och människors minskade köpkraft, dock inte lika starkt som 2023.
Mitt i har sökt Espresso house.