Valsta
Mitt i fick hänga med på en första titt inuti kulturhuset Mimer, som kommunen hoppas kunna slå upp portarna till runt årsskiftet. 2000 kvadratmeter kultur ska locka folk i alla åldrar till Valsta och utgöra en social samlingsplats precis bredvid centrum.
– Målet är att skapa en plats där man känner sig välkommen. Det ska finnas något för alla åldrar och vara enkelt att delta i aktiviteterna och utbudet, säger verksamhetschefen Kristina Sjölin.
Stora fönster och krökta hörn är två av ingredienserna i ett trygghetsskapande kulturhus.
Hektor Bergman
Tillgängligt och tryggt
Ledordet har varit trygghet – till och med väggarna är krökta vid knutarna för att man alltid ska veta vad som finns runt hörnet. Stora glaspartier ska också bidra med trygghet och ljus, både inne i huset och ute på torget.
– Det har varit ett intressant hus att bygga, allting är special. Det krävs lite baktanke för att få till de runda hörnen. Det är byggt utifrån premissen att det inte finns några mörka hörn där man inte vet vad som finns, allting är förutsägbart, säger projektchefen Joakim Wästle.
Utgångspunkten är att Mimer ska ha generösa öppettider och vara öppet varje dag. Huset kommer sprida ljus över torget och är tänkt att skapa rörelse i området som bidrar till att göra centrum till en tryggare plats.
Vy från huvudentrén mot torget. Till vänster kommer en reception installeras, ned för korridoren ska en till ingång finnas och till höger kommer barnbiblioteket ligga.
Hektor Bergman
Ska måla på plats
Huset ska bland annat inredas med färgglada med matta färger som är snälla mot ögonen. Vid barnbiblioteket jämte huvudentrén kommer en stor väggmålning av konstnären Astrid Sylwan dra blickar till sig.
Det krävs lite baktanke för att få till de runda hörnen.
– Det kommer vara en abstrakt målning med mycket naturreferenser, säger Astrid Sylwan, som inte vill avslöja allt för mycket ännu.
Hon kommer att vara på plats och måla verket under ett par veckor i sommar.
Andra platser har också avsetts till att rymma konst skapad av barn eller de föreningar som ska hålla till i huset. I bottenplan ska det ligga ett "konstkafé", som kommer drivas i kommunal regi.
– Personalen i kafét kommer involvera dem som fikar i att tänka konst men även vara behjälpliga med alla utställningar i huset, säger Kristina Sjölin.
Byggets projektchef Joakim Wästle pekar ut planerna för verksamhetschefen Kristina Sjölin och Mitt i.
Hektor Bergman
Något för alla
Innanför entrén kommer det finnas en reception och husvärdar som välkomnar gästerna in och hjälper dem till rätta. Man kommer erbjuda invånarservice och husera olika föreningar. Det kommer även finnas bland annat bibliotek, lekrum, konstnärsverkstad, danssal och en mediestudio med inspelningsutrustning, samt en scen för olika syften.
– Vi kommer erbjuda en bred palett av verksamheter, säger Kristina Sjölin.
Hur ska man jobba för att locka folk i olika åldrar?
– Det kommer finnas verksamheter för alla åldrar, men förhoppningen är även att de äldre ungdomarna kan vara förebilder för de yngre. De kanske går någon av våra arrangörskurser och lär sig tekniken i musikstudion. På så sätt får även de lite äldre en viktig plats i samhället.
Vad som kommer erbjudas i Mimer
Lokaler (bland annat)
Barn- och vuxenbibliotek
Lekrum
Konstnärsverkstad
Black box för olika uppträdanden
Scener för exempelvis teater och författarsamtal
Mediestudio med inspelningsutrustning för bild och ljud
Lokal med "hemmakök" för beredning av
Bokningsbara studierum
Såhär ska huset se ut när det är färdigt.
White Arkitekter/Sigtuna kommun
Kommunala verksamheter
Scenkonst och barnkultur
Valsta Konst & Utställningar
Kulturskolan
Bibliotek
Funkis
Brobygget
Familjecentralen
Öppna förskolan
Stadsdelsmammor, stadsdelssystrar
Fältare
Träffpunkten
Sigtuna Kompetenscenter
Kontaktcenter (invånarservice)
Källa: Sigtuna kommun