Adelsö
På Eva Hertz tak på Adelsö har en ekorrefamilj bosatt sig och under våren har de levt sida vid sida i harmoni. Men på måndagsmorgonen nöjde sig en av hyresgästerna inte med att stanna på taket.
– Den ville absolut ta sig in i huset, det var som en skräckfilm, säger Eva Hertz.
– Som ett monster kastade den sig mot fönstret och hängde i handtaget för att få upp dörren. Varken jag eller katten vågade gå ut, säger hon.
Ekorren klättrade på fönstren hemma hos Eva Hertz på Adelsö.
Privat
Varken jag eller katten vågade gå ut.
För Eva, som är hemma med tre sommarlovslediga barnbarn, bjöd ekorren på stor dramtik.
– Vi har haft varg här ute men det är ingenting mot den skräcken jag kände när ekorren försökte ta sig in.
Ekorren hängde i handtaget på dörren. Katten Doris vågade sig inte ut.
Privat
Viltrehabiliterare Anders Fredblad känner igen beteendet från hundratals ekorrar han tagit hand om genom åren.
– Den här ekorren har kommit bort från sin familj och söker hjälp hos människor, säger han.
Utifrån bilderna bedömer han att ekorren vid Evas fönster är runt nio veckor gammal och då kan den äta fast föda.
– Så de ge den vatten och stödmata med jordnötter och annat som ekorrar tycker om, säger han.
Hittar man en ekorre som är mindre behöver man i stället ge den mjölkersättning. Är man osäker ska man kontakta en viltrehabiliterare för råd, hälsar Anders Fredblad.