Mitt på Södermalmstorg står Lois El-Moussaoui och ställer ut stolar till sin uteservering. Det får plats fler än han räknat med, vilket han inte har något emot.

– Jag har längtat flera år. Här kan man njuta av både vädret och utsikten, säger Lois El-Moussaoui, som har intilliggande Vinvalvet.

Sedan 2008 har han hållit till här. I många år har utsikten varit över en byggarbetsplats. Det har varit tufft.

– Det här är en dröm, att få ha det här i hjärtat av Södermalm. Vi ska förvalta det väl.

Byggt upp från grunden

Södermalmstorg har varit avstängt sedan 2020. Det har rivits och byggt upp igen från grunden. På fredag öppnas torget åter för att, som en del av nya Slussen, bli en av stans mesta mötesplatser.

– Det är kul att det händer något. I början var alla så negativa över att det skulle bli mondänt, men nu tror jag att det blir bra. Det blir lite mer folk och tempo, inte bara på- och avstigning för buss, säger Birgitta Liebenholtz, som väntar på bussen vid torget.

Skapandet av det nya torget har inte varit utan utmaningar. Under går tunnelbanan och Stadsgårdsleden. Samtidigt som det omfattande bygget har pågått har all trafik omkring behövt fungera.

40 ton tunga stålbalkar

Överdäckningen gjordes med hjälp av 35 stålbalkar som vardera var 40 meter långa och vägde 40 ton som lyftes på plats av en enorm kran.

– Det var spektakulärt, och att nu få öppna upp torget känns fantastiskt, säger projektledaren Peter Ekholm.

Trots allt har arbetet löpt på efter budget och tidsplan. Här väntar sittplatser, det finns plats för evenemang och bra utsikt över Gamla stan och Mälaren. I ett hörn ska Kollektivet livet hålla öppen verkstad, för exempelvis akvarellmålning.

Intill öppnar trappan i Mälarterrassen så att det blir enklare att gå från Södermalm ner till Vattentorget och Gamla stan.

Mer grönska ska in

Än ser torget kalt ut med all granit, men träd och grönska ska planteras i höst.

– Om ett år, när Mälarterrassen öppnar helt, når vi full funktion. Jag tror ändå att det från början kan bli en mötesplats och har goda förhoppningar om att folk hittar sina smultronställen, säger projektchefen Peter Svärd.

– Södermalmstorg öppnar i helt ny skrud. Det kan ta ett tag för stockholmarna att hitta tillbaka, men jag är övertygad om att det här blir en knytpunkt. Man ska kunna luncha, stämma träff, umgås eller bara vara, säger Karin Wanngård (S), finansborgarråd.