För sjätte året i rad ökar antalet hundar i Upplands-Bro.
Den allra vanligaste rasen är labrador retriever. Vid årsskiftet 24-25 fanns 2 644 registrerade hundar i kommunen, det här är 79 fler än föregående år.
Det här motsvarar 80 registrerade hundar per 1 000 invånare. I topp återfinns precis som i fjol Labrador retriever med 105 stycken, följt av 64 stycken Yorkshireterrier. På tredje plats hittar vi 63 stycken Schäferhundar.
Dvärgpudeln klättrar i populäritet från förra årets siffror. Den går in på en sjätteplats och befolkar kommunen med en grupp om femtio hundar.
Hundfrisören får fler pudelkunder
Nina Gustafsson driver Ninas hundar, en hundsalong på Skolvägen i Kungsängen. Här har hon varit verksam i tre och ett halvt år.
– Jag får fortfarande nya kunder och ja, även pudlar. Det är bland det roligaste som finns att klippa pudel, säger Nina Gustafsson.
Även pudelblandningar har ökat i popularitet och dyker upp på salongen, till exempel Labradoodle, Cavapoo och Cockerpoo, berättar Nina.
Fler Upplands-Brobor har skaffat dvärgpudel enligt årets siffror från Jordbruksverket. Dvärgpudeln på bilden heter Stella och bor dock inte i kommunen.
Niklas Loman
Hundtätaste kommunen
Allra flest hundar i Stockholms Län finns i Norrtälje kommun. Här bor 11 215 hundar. I likhet med Upplands-Bro är labrador retriever etta också i Norrtälje.
Siffrorna kommer från Jordbruksverkets hundregister och sammanställs av verket vid årsskiftet. Hundägaren anger själv vilken ras hunden har vid registrering. Siffrorna har sammanställts av nyhetssajten Newsworthy.