Täby
Det är trångt i landets fängelser och häkten och Kriminalvården har ett skriande behov av nya platser. Ett sätt att göra det är att göra det möjligt att avtjäna fängelsestraff på nya sätt, utanför klassiska anstalter. En helt ny verkställighetsform utanför fängelse träder nämligen i kraft den 1 juni, kontrollerat boende. Där ska dömda och övervakas med fotboja. Planen nu är att hotellet Part-Time Home i Hägerneholm ska bli ett sådant.
Hotellet passar bra menar de då fastigheten uppfyller Kriminalvården krav på ett kontrollerat boende och för att platsen har goda kommunikationsmöjligheter, berättar Emma Ekstrand, avdelningsdirektör på kriminalvården. Då närhet till buss och tåg är viktigt.
– Eftersom vi har som krav att klienten ska ha en ordnad sysselsättning under dagarna exempelvis jobb eller studier, säger hon.
Täbypolitiker emot
Men styrande politiker i Täby riktar kritik mot förslaget att lägga boendet i just Hägerneholm – då hotellet ligger några meter från skola, förskola och idrottshall.
Vad innebär den nya lagstiftningen?
Från 1 januari kommer personer som har dömts till högst ett år och sex månaders fängelse kunna avtjäna sitt straff med fotboja. Idag är gränsen högst sex månader.
Med den nya lagen införs även möjligheten att verkställa fängelsestraff med fotboja i så kallat kontrollerat boende.
Kriminalvården är de som ansvarar för kontrollerade boenden. De tas i bruk från 1 juni nästa år.
Kriminalvårdens personal finns på plats dygnet runt.
Lagstiftningen ska minska behovet av fängelse för personer med låg risk för återfall eller våld och göra det lättare att återanpassas till samhället.
Ett vanligt brott som personer som avtjänar med fotboja är dömda för är grovt rattfylleri.
Källa: Kriminalvården
Alla gruppledare för Täbyalliansen har undertecknat ett brev till Kriminalvården där de kräver att de hittar en annan plats för verksamheten. Erik Andersson (M), kommunstyrelsen ordförande säger att förslaget att lägga boendet i området är "ytterst anmärkningsvärt".
"Den här typen av boende bör inte placeras i direkt anslutning till små barns vardag".
Andra platser är bättre
Erik Andersson menar att Kriminalvården måste göra en mer noggrann analys innan de tar beslut. Han tycker de kontrollerade boendena inte ska ligga i närheten av en skola, förskola eller idrottsanläggning.
– En bedömning ska ske från fall till fall, säger han.
Men Kriminalvårdens säger att deras erfarenhet är att deras verksamheter inte stör sin omgivning eller grannarna.
– Många av våra verksamheter ligger nära eller i stadsbebyggelse, nära villaområden och nära skolor, och har gjort så i decennier. I Täby finns sedan många år en mindre anstalt i säkerhetsklass tre, det vill säga utan rymningshinder, och som är en naturlig del av samhället, säger Emma Ekstrand.
Hon säger dock att kritik och oro ofta brukar finnas när de ett etablera fängelser på nya orter eller platser i början.
– Nu handlar det om ett boende där den dömde skulle annars ha verkställt med fotboja i sitt eget hem. Ett vanligt brott som personer som avtjänar med fotboja är dömda för är grovt rattfylleri, säger Emma Ekstrand.
Måste söka hos kommunen
Politkerna och tjänstemän har haft möten med Kriminalvården om planerna. Bland annat kräver de att en bygglovsansökan och en verksamhetsbeskrivning måste skickas till kommunen.
– Ett boende av den här omfattningen är inte längre tillfällig och kan inte räknas som hotellverksamhet, därför behövs ett nytt bygglov, säger Stefan Berg näringslivschef på Täby kommun.
De flesta som bor nära ett fängelse upplever inte något obehag av det.
Kriminalvården arbetar för att hotellet ska bli en plats för intagna så snart som möjlig efter den 1 juni.