Snart är det dags för niorna att söka till gymnasiet.

I tisdags öppnade gymnasiemässan i Älvsjö och under november håller flera av stadens gymnasieskolor öppet hus.

Nytt i sökkatalogen för i år är bland annat Slakthusområdets gymnasium, som slår upp portarna för 800 elever i nybyggda lokaler hösten 2026.

Gymnasiet får tre program: Samhällsvetenskap-, ekonomi- samt försäljning och service-programmet.

Så kommer det nya gymnasiet i Slakthusområdet att se ut. Gymnasiet planerar öppna nästa höst och har öppet hus i både december och januari.

Så kommer det nya gymnasiet i Slakthusområdet att se ut. Gymnasiet planerar öppna nästa höst och har öppet hus i både december och januari.

Atrium Ljungberg/ Cedervall arkitekter

Spetsutbildning i teknik

En ytterligare nyhet är ett spetsprogram på Thorildsplans gymnasium på Kungsholmen, som också introduceras till höstterminen 2026.

– Thorildsplan har det teknikprogram som allra flest söker sig till som förstahandsval i regionen och ser att det finns ett intresse för att plugga teknik, säger Christian Sandahl, en av två gymnasiechefer i Stockholm stad.

Genom spetsutbildningen samarbetar Thorildsplan med KTH, som kommer att bidra med bland annat studiebesök och handledning för elever under gymnasiearbetet.

Högt söktryck

Till höstterminen 2025 sökte 7 655 behöriga elever till stadens gymnasieskolor som förstahandsval.

Det är den högsta siffran sedan 2020, enligt statistik från utbildningsförvaltningen.

Söktrycket är något Ilana Hart, stadens andra gymnasiechef, gläds åt.

– Vi jobbar alltid för att erbjuda gymnasieutbildningar med hög kvalité och med brett utbud. Alla elever ska ha möjlighet att hitta rätt utbildning, säger hon.

Tror man det kommer bli samma söktryck nästa år?

– Absolut, det hoppas vi på. Vi tror och hoppas också på att det blir fler som söker när vi öppnar den nya gymnasieskolan i Slakthusområdet.