Nyligen gav sig Naturskyddsföreningen i Haninge ut i skogen i Småhamra, intill Tyresta nationalpark, för att inventera området, något de har gjort flera gånger tidigare. I området har markägaren planer på gallring och avverkning av skog.

Naturskyddsföreningen har överklagat planerna till mark- och miljödomstolen, som i april beslutade om ett tillfälligt avverkningsförbud och skickade tillbaka beslutet till Skogsstyrelsen.

Domstolen menar att det saknas en utredning hos Skogsstyrelsen kring vilka naturvärden och arter som finns och hur dessa ska skyddas.

– Det är skyddsvärd skog med många sällsynta och skyddsvärda arter. Läget gör att det vore väldigt lämpligt att skydda det som en del av Tyresta eftersom avverkningen skulle påverka även nationalparken och dess biologiska mångfald negativt, säger Klas Magnusson från Naturskyddsföreningen.

Klas Magnusson och resten av Naturskyddsföreningens skogsgrupp har inventerat i området flera gånger. Han menar att man i vanliga fall har en buffertzon utanför nationalparker, men att det saknar just här.

Klas Magnusson och resten av Naturskyddsföreningens skogsgrupp har inventerat i området flera gånger. Han menar att man i vanliga fall har en buffertzon utanför nationalparker, men att det saknar just här.

Privat

Korallrot, ringlav och rödlistad knärot

På sina inventeringar har de hittat flera skyddsvärda arter. Nu senast hittades för första gången den fridlysta orkidén korallrot. I området finns även ringlav och knärot, som båda är utrotningshotade. För knärot finns en praxis att man ska lämna 50 meter som hänsyn runt platser där den förekommer, något som inte gjorts här.

Även Haninges egen kommunsymbol tjädern kan påverkas av avverkningen.

Följder för nationalparken

Föreningen är kritiska till att planerna på avverkning godkänts från Skogsstyrelsen och har lämnat in en hemställan till Länsstyrelsen om att skydda området som en del av Tyresta nationalreservat.

Om inte det går hoppas de att Skogsstyrelsen ska fatta ett tillsynsbeslut, där de bland annat förbjuder avverkning runt fridlysta arter samt att artinventeringar görs och att hänsyn ska tas till tjäder. Klas Magnusson lyfter att det på andra platser runt Tyresta nationalpark är naturreservat som en buffertzon, och att det skulle behövas en även här.

– Det här är en av de allra mest angelägna skogarna att försöka skydda, säger han.

Ny artinventering avgör

Skogsstyrelsen vill inte uttala sig om förslaget på en buffertzon.

– Jag kan förstå hur de tänker, men vi måste förhålla oss till de lagar och regler som gäller. Bara för att det är en nationalpark behöver vi nödvändigtvis inte förbjuda avverkningar i närheten, utan det är snarare värdena i nationalparken och hur de berörs av en avverkning som vi måste ta ställning till, säger skogskonsulent Karl Johannesson, som handlägger ärendena.

Nu är ärendet tillbaka hos Skogsstyrelsen som inväntar en utökad artinventering. Därefter kan de ta ett nytt beslut i frågan.

"Det är hela ekosystemet som helhet, med alla arter som är beroende av död ved och gamla träd, som är viktig att bevara", säger Klas Magnusson.

"Det är hela ekosystemet som helhet, med alla arter som är beroende av död ved och gamla träd, som är viktig att bevara", säger Klas Magnusson.

Klas Magnusson