Tyra Tollwé, Alvie Hässler och Molly Johansson. Eller Blåtyra, Tumbleweed och Queen of blood, som är deras derbynamn, är uttagna till juniorlandslaget som ska representera Sverige i VM i roller derby i Australien i sommar.

– Helt overkligt känns det. Jag vet inte om jag kommer att kunna ta in det. Kanske efter att vi har spelat första matchen, säger Årstabon Tyra Tollwé.

Träningarna med Stockholm roller derby, STRD, fyra-fem gånger i veckan konkurrerar just nu med plugg inför nationella proven för 15-åringarna. Men båda hinns med. Och så en del träning på gym.

– Träningstid är lika med speltid på matcher. Man får prioritera, säger Nackabon Alvie Hässler som har hållit på med roller derby i tio år.

De tre landslagsspelarna nämner gemenskapen som en del av charmen med sporten.

– Man kan vara sig själv utan att bli bedömd, alla är trevliga, säger Solbergabon Molly Johansson.

Kramas efter match

Roller derby är en så kallad fullkontaktsport, vilket innebär tuff och hård fysisk kontakt mellan spelarna.

– Det är kul för även om man kör hårt och folk är aggressiva under matcher så kramas vi efteråt. Alla är så snälla off track men det är skönt att man kan leva ut sina känslor under spelet utan att någon blir sur, säger Alvie Hässler och fortsätter:

– "Du är så jobbig" är ju typ den finaste komplimangen man kan få.

De får ett och annat blåmärke och säger att många spelare tål en del smärta.

– När jag tränar gymnastik och stukar lilltån får jag jätteont, medan jag knappt skulle bry mig om en sådan sak på roller derbyn, säger Alvie Hässler.

Tyra "Blåtyra" Tollwé, Alvie "Tumbleweed" Hässler och Molly "Queen of blood" Johansson ska representera Sverige i junior-VM i roller derby.

Tyra "Blåtyra" Tollwé, Alvie "Tumbleweed" Hässler och Molly "Queen of blood" Johansson ska representera Sverige i junior-VM i roller derby.

Angie Gray

– Men nu inför VM är man lite orolig att skada sig, säger Tyra Tollwé som nyligen haft en hjärnskakning och fick stå över den senaste träningsmatchen.

Juniorlandslaget som reser till Australien i juli består av 20 spelare, 15-18 år, från olika delar av landet. Det blir en del resor med sporten. Förra helgen var de i Malmö och spelade mot Danmark och Storbritannien.

Dessutom blir det en del träning på utomhusbanan vid 3Arena.

– Dit kan man ju åka när man vill, annars är det lite svårt med halltider, säger Tyra Tollwé.

Saknar finansiering

Sverige är regerande silvermedaljörer efter VM i Frankrike 2023. Trots framgångarna saknar laget finansiering av VM-resan. För att samla ihop pengar säljer de bland annat träningskläder via nätet.

– Roller derby är fortfarande en ganska liten sport, så det finns inte så många stora sponsorer, säger Tyra Tollwé.

– Det vi inte får in behöver vi betala ur egen ficka, fyller Molly Johansson i.

Angående sina chanser i VM är de försiktigt positiva.

– Vi har tränat väldigt mycket tillsammans och mer än hälften av laget är från Stockholm så vi kan ses ofta, säger Molly Johansson.