När Artportable startade för fem år sedan ville de vara en motvikt till de etablerade gallerierna.

De ställde ut konst på hotell och krogar, eller på nätet. Allt för att sänka trösklarna för den som vill se eller köpa ett verk.

– Vi började med en digital portfolioverksamhet där konstnärer från hela Norden har anslutit sig. Det är precis som Spotify, säger grundaren Johan Höök.

Pinnbröd av Lars Källgren.

Pinnbröd av Lars Källgren.

Lars Källgren

Egentligen inget galleri

Nu har de nästan gått varvet runt. Den 1 september fick de nycklarna till en fysisk lokal på Karlavägen 15. Mitt i gallerikvarteren, nära stora namn som Anna Bohman och Galleri Nordenhake.

Men egentligen är det inte ett galleri, menar Johan Höök.

– I ett showroom kan vi representera verken, men konstnären behöver inte vara på plats. Det är lite mer flexibelt.

Med det sagt har det ändå många attribut gemensamt med tjusiga gallerier på fina gatan.

Väggarna är vita, de vackert spröjsade skyltfönsterna är stora och inredningen är avskalad. När Mitt i tittar förbi har de precis fått upp konst på väggarna i lokalen som tidigare huserade en webbyrå.

– Det kommer folk hela tiden.

800 konstnärer

I dag representerar Artportable cirka 800 konstnärer från 12 länder. Fokus ligger fortfarande på konstnärer som är "up and coming", berättar Johan Höök.

En del av utställningarna sker fortfarande på kommersiella platser.

– Jag tror att många tidigare såg konsten som en inredning när den ställdes ut på hotell, men på det sättet når verken en annan publik. Det är inte alla som vågar gå in på ett galleri.

Den 1-5 oktober ställer sju konstnärer som representeras av Artportable ut på Affordable art fair.

Dreamy lake av Nathalie Palmaer.

Dreamy lake av Nathalie Palmaer.

Nathalie Palmaer