Klockan 15 en vardagseftermiddag i april. Solen har förvisso gått i moln, men längs med gång- och cykelvägen som binder samman Säbytorgsvägen och Skyttorpsvägen i Salem lyser gatlyktorna med full kraft.
Det kan tyckas onödigt att ha lamporna i gång innan det ens har börjat skymma. Men enligt Senad Palic, utemiljöchef i Salems kommun, är det bara tillfälligt.
– För det mesta beror det på att det pågår arbete med belysning i området. Då brukar vi tända belysningen efter att vi har bytt ut de trasiga lyktorna för att säkerställa att allt fungerar som det ska.
Han säger att det är troligen det som har skett på gångvägen.
Senad Palic, VA- och utemiljöchef Salems kommun
Salems kommun
Men det är bara en del av förklaringen. I vissa fall lämnar kommunen belysningen på flera dagar i sträck. Dygnet runt.
– Det kan hända om vissa större elkomponenter i till exempel elcentraler går sönder och det tar längre tid att reparera eller om det tar långt tid att få hit reservdelar, säger Senad Palic, och fortsätter:
– Då lämnar vi den belysning vi kan på för det är bättre än att lämna allt släckt. De gör mer nytta tända än släckta nattetid när många känner sig osäkra i mörka områden.
Blir det mycket dyrare för kommunen att hålla lamporna tända dygnet runt?
– Det är aldrig i hela kommunen utan oftast någon eller några gator i taget, alltså av cirka 3 000 lampor kan det vara 15–20 stycken som är tända. För det mesta har vi också LED-belysning så på det stora hela blir förbrukningen inte så dyr.
Senad Palic uppskattar att kommunen allt som oftast har koll på när belysningen felar. Men han uppmanar ändå Salemborna att anmäla till kommunen om lamporna har varit ständigt tända eller släckta under två dygn.