Danderyd
Den ordinarie minneslunden på Danderyds kyrkogård är tillfälligt stängd för besök.
– Den främsta anledningen är att dammen läckte. Då behöver vi gräva upp den gamla och gjuta en ny. Men då passar vi också på att göra platsen mer tillgänglig för alla, säger Per Henrik Hinder, kyrkogårdschef på Danderyds församling.
Historiskt har det var varit väldigt trångt vid minneslunden, enligt Hinder. Det hoppas församlingen också få bukt med i samband med den pågående renoveringen.
– Det är framför allt på allhelgona som vi märker att det kan bli trångt för att det inte finns tillräckligt med plats – folk står på kö för att få komma in. Samtidigt måste vi hantera stora mängder ljus som sätts i planteringarna, och gravljus som står för nära varandra riskerar också höga lågor. Så egentligen försöker vi göra platsen säkrare för våra besökare, säger han.
Står på kö för att få komma in.
Arbete till 2028
Renoveringsarbetet – som beräknas pågå till 2028 – påverkar inte gravsättningar i minneslunden. De ska pågå som vanligt, försäkrar Per Henrik Hinder. Påverkan blir desto mer påtaglig under allhelgona, när kyrkogården ser en kraftig ökning i antal besökare.
– Det kan bli lite extra stökigt, men vi hoppas att våra besökare har tålamod och kan se att vi gör det här för att det ska bli bättre i det långa loppet, säger han.
Per-Henrik Hinder, kyrkogårdschef i Danderyds församling.
Therese Wiberg
När arbetet är färdigt ser församlingen framför sig en mer öppen besöksyta för minneslunden så att fler kan vistas där samtidigt utan att "inkräkta på varandras enskilda utrymme för frid".
Provisorisk minnesplats
För att ändå kunna upprätthålla möjlighet för Danderydsborna att minnas sina bortgångna har församlingen upprättat en provisorisk minnesplats söder om minneslunden.
– Man kommer närmare och den är mer öppen. Vi vill att man fortfarande ska kunna visa sin aktning för de avlidna. Vi kommer också ha personal på plats som kan visa en rätt om man är osäker. Så egentligen är det inga större skillnader annat än att man kan behöva gå 50–60 meter längre för att nå smyckningsplatsen.
Hela renoveringen beräknas kosta drygt fem miljoner kronor.
Den tillfälliga utsmyckningsplatsen kommer besökare åt genom den södra delen av minneslunden.
Albin Tingstedt