Det är påtryckningar från arbetsmiljöverket som ligger bakom renoveringen av Hagaskolan. Egentligen skulle den ha påbörjats under sommarlovet, men detaljer med bland annat upphandling av arbetet gör att det skjutits upp till höstterminen.

Nu evakueras skolan i två etapper. Sedan ett par veckor går 120 av skolans 260 elever i baracker som placerats i anslutning till Annedalsskolan.

– Det vi gör är att utveckla kapaciteten för ventilationen, den är inte dimensionerad för så många elever som går i klasserna på Hagaskolan idag, säger Jonas Fransson, skolchef i Majorna-Linné.

Han räknar med att skolan behöver vara delvis evakuerad under hela läsåret och att renoveringen ska vara helt färdig till nästa höst.

Under tiden är ungefär hälften av skollokalerna stängda, bland annat matsalen. Nu äter en del av de evakuerade eleverna på ett äldreboende i Annedal och övriga promenerar till Hagahuset där de äter i en ombyggd entré.

Föräldrar kritiska

En förälder vi har varit i kontakt med är kritisk till evakueringen på flera punkter. Bland annat att informationen kommit sent.

– Vi fick inte veta det förrän bara någon vecka innan de skulle utrymma, säger hon.

Föräldern har barn i förskoleklass och är kritisk till att man inte kunnat hitta bättre lokaler som gör att eleverna slipper vara utspridda på så många platser under renoveringen, eftersom slöjden och idrotten redan är förlagd till andra lokaler.

– Jag tycker det är katastrof att de inte kan lösa det bättre med lokaler, det blir att springa runt väldigt mycket för barnen. Det finns säkert andra lokaler som hade passat bättre, Allégården till exempel, föreslår hon.

Men att hitta lokaler i centrala Göteborg är svårt. Det konstaterar Hagaskolans tf rektor, Susanne Johansson.

– Vi har fått de här lokalerna anvisade. I den bästa av världar hade det funnits någon bra lokal som bara står tom, men det är ont om lokaler, säger hon.