Björkhagen

Det har tidvis låtit lite ostämt i dialogen mellan kulturföreningen Björkhagens hjärta och det kommunala bostadsbolaget Svenska Bostäder.

Vi har gjort ett stort jobb.

Nu verkar de två aktörerna alltmer finna tonen. Årets Björkdagens festdag arrangerar de unisont.

– Det är Svenska Bostäder som "står för fiolerna", säger Dennis Fryklund från Björkhagens hjärta och syftar förstås på finansieringen av festdagen.

Basfioler ska dock dyka upp bland de fem banden som ställer sig på scenen. Sara Fischer Trio som utlovar The Beatles i jazztappning har ståbas i sättningen. Det har även kletzmerbandet Den Flygande Bokrullen.

I Sara Fischer Trio står kontrabasisten Mats Dimming som bor i Kärrtorp för den stora fiolen.

I Sara Fischer Trio står kontrabasisten Mats Dimming som bor i Kärrtorp för den stora fiolen.

Privat

Festdagen inleds med karnevalståg från tunnelbanan klockan 13 den 9 maj. Att detta blir rytmiskt borgar trumgruppen Sambomba för och fyra meters verkshöjd blir det när allkonstnären Felix Pó kliver in under en jättedocka.

– Sedan går tåget till scenen där första bandet är redo att dra i gång, säger Dennis Fryklund.

Jättedockan Samita på en tidigare gatufest utanför panncentralen. Dockmakaren Felix Pó jobbar på en ny jättedocka men det är osäkert om den blir klar till Björkhagens festdag.

Jättedockan Samita på en tidigare gatufest utanför panncentralen. Dockmakaren Felix Pó jobbar på en ny jättedocka men det är osäkert om den blir klar till Björkhagens festdag.

Privat

Spärras av

Scenen byggs en bit upp i backen på Halmstadsvägen. Artisterna står vända mot Malmövägen. Det innebär uppförsbacke för publiken, men förhoppningsvis inte i betydelsen jobbigt.

Möjligtvis kan en och annan bilist grymta till. Evenemanget innebär nämligen att backen intill centrum spärras av för både parkering och genomfart.

– Nere utanför Konsum blir det aktiviteter för barn och någon barnkarusell. Festområdet löper sedan upp till slutet av centrumhuset på Halmstadsvägen där scenen står.

Den som inte fått nog av festligheter vid 17-tiden när uteprogrammet rundar av i tåg med trummor och blås har mer att hämta. I föreningslokalen Lilla P på Halmstadsvägen 43 arrangerar Björkhagens hjärta ett musikjam fram till klockan 21.

– Vi har gjort ett stort jobb för att fylla den här dagen med kultur, säger Dennis Fryklund.

Fem band på scenen

Vad: Björkhagens festdag.
När: Den 9 maj pågår klockan 13 – 17.
Musiken: Kommando Nötskrika (akustisk punk), Valter Kinbom (singer songwriter), Sara Fischer Trio (jazz), Den Flygande Bokrullen (kletzmer), DJ Rythm, Sambomba (slagverk).

Mer: På festdagen blir det också olika aktiviteter för barn, företagarna i centrum har involverats och både Svenska Bostäder och Björkhagens Hjärta finns på plats i tält.

Källa: Björkhagens Hjärta