Danderyd

Det blåser gröna vindar i norra Danderyd. Centerpartiet går framåt i flera valdistrikt, i synnerhet Gamla Enebyberg och Västra Enebyberg. Men även i Klingsta.

Folk vill bevara karaktären av trädgårdsstaden.

Glädjande, tycker partiets ordförande Christian Ljungdahl.

– Den gemensamma nämnaren är att folk vill bevara karaktären av trädgårdsstaden som hotas av höga hus från M, L och KD. Vi är de enda som under lång tid varit tydliga med vad alternativet till det är, säger han.

I båda Enebybergsdistriken blev Centerpartiet största parti efter att ha ökat 6,2 respektive 4,8 procentenheter jämfört med valet 2022. Trots det ökade partiet endast med en procentenhet över hela kommunen. Men partiet hänger knappast läpp över det.

– Vi är så klart nöjda. Vi har gjort vårt näst bästa val någonsin och har hållit en jämn nivå över 20 procent flera val i rad – och vi ökar och är störst i Enebyberg, säger Christian Ljungdahl.

Distrikten med högst ökning

Gamla Enebyberg: 6,2 procentenheter till Centerpartiet

Klingsta: 5,9 procentenheter till Centerpartiet

Södra Djursholm: 5,3 procentenheter till Moderaterna

Västra Enebyberg: 4,8 procentenheter till Centerpartiet

Anneberg: 4,7 procentenheter till Moderaterna

Källa: Valmyndigheten

VALGRAFIK_DANDERYD