Älgö
Älgöbon och artisten släpper en självbiografi och ger sig ut på en ny turné. Boken ”Jag är Carola” släpps i samband med hennes 60-årsdag den 8 september.
– Jag har burit på den här berättelsen länge. Många känner artisten Carola, men väldigt få känner människan bakom. Nu vill jag berätta min historia som den faktiskt var – med både ljus och mörker, svek och tro. Också om min kärlek till musiken och livet, även när det gör ont, säger Carola Häggkvist i ett pressmeddelande.
Carola Häggkvists självbiografi släpps på hennes 60-årsdag den 8 september.
Pressbild
30 konserter
Som en förlängning av självbiografin ger hon under hösten 30 konserter i Sverige, Norge, Finland, Island och Färöarna. Bland annat i Botkyrka den 9 oktober och på Östermalm den 14 november. Biljetter säljs via hennes hemsida.
Carolas konserter i Stockholm
9 oktober: S:t Petrus och S:t Paulus kyrka, Botkyrka.
14 november: Hedvig Eleonora kyrka, Stockholm
Källa: Carola.com