Det blir inget strömavbrott för de 155 boende i Säbyholm i Upplands-Bro. Eon hade annonserat att man under tisdagen den 6 maj skulle stänga av elen till följd av att fastighetsägaren Säbyholm Fastigheter AB inte betalat sina fakturor.
Nu står det klart att de boende tar över avtalet med Eon genom en nybildad ekonomisk förening.
– De boende har gått samman och bildat en energiförening i syfte att ta över elavtalet på området, och det har de gjort nu, säger Mikael Bladh, chef för fakturering och betalning på Eon.
– Vi har fått en förfråga från den här nybildade ekonomiska föreningen att ta över avtalet. Och det har vi accepterat. Nu har vi en ny kund och den kunden är ansvarig för de förpliktelser som uppkommer från det att de blev kund.
Obetalda fakturor
Fastighetsägaren Säbyholm Fastigheter har inte betalat någon av de fakturor man har obetalda till Eon. Skulderna man har till Eon består och är ingenting som belastar den nya föreningen på något sätt.
– De har ju tagit ett stort ansvar såvitt vi kan se genom att faktiskt förbereda allting och bilda den här formella föreningen, och se till att den faktiskt har betalningsförmåga. Så jag skulle säga att de har tagit ett stort ansvar och det är vi väldigt glada för.
Mitt i har sökt företrädare för nämnda förening.